Szukaj:Słowo(a): rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty
Tak to rzeczywiście niezbyt na przyszłość dobrze wróży, ale co moze być ciekawe, zwłaszcza dla ludzi realizujących sie dodatkowo na kursie pedagogicznym z dydaktyki chemii, to własnie to, ze nauczyciel poczatkujący tj stażysta po studiach magisterskich z kursem pedagogicznym ( czyli jak najbardziej przygotowany do pracy w szkole) dostaje na raczkę 735 zł :D:D jak dla mnie to moze on sobie opłaty zrobić i ew. zostanie mu 200 zł na jedzenie, ale niech lepiej rodziny nie zakłada, bo jak sobie przeliczy ile na pieluchy w ciągu miesiaca mógłby wydać, to chyba pod mostem musiałby skonczyc.
Mniejsza o to, ważne jest to, ze nauczyciel po iluś tam latach nauczania innych i co ważne równiez własnej nauki, bo przeciez awans zawodowy kosztuje i własna nauke i pieniądze na te wszytskie kursy, aby miec wszytskie świstki, które dadza Ci wymarzony dyplom, nauczyciel dyplomowany zarabia moze z 1500 zł ( no moze troche przesadziłam) a co z mozesz z tymi pienedzmi zrobic ?? nic.... no starczy Ci na opłaty, skromne jedzenie..ale.powinienes byc z siebie dumny, bo jesteś nauczycielem, bez sensu, przyszłosci i dziwia sie ze nauczyciele sfrustrowani i nie maja odpowiedniego podejscia do rozwydrzonej młodzieży, która nieraz kieszonkowe ma wieksze niz połowa ich własnej pensji
P.S. Ktoś mógłby powiedzieć ze straszna ze mnie materialistka, ale to świat zawsze był tak zbudowany, ze te małe banknociki rzadziły nim, zarówno jesli chodzi o rozwój nauki, jak i zycie szarego obywatela...
Żeby wszyscy byli zdrowi, bogaci i szczęśliwi.
Panie Marku, zaszkicował Pan wspaniałą koncepcję. Gdzieniegdzie na świecie nawet funkcjonującą.
Na obecnym etapie naszego rozwoju cywilizacyjno-ekonomicznego jest to jednak koncepcja niezmiernie groźna. Ktoś mógłby spróbować ją zrealizować i w ten prosty sposób wyrzucić komputery z nauczania.
Mam tylko płochą nadzieję, że Pana wypowiedzi nie czytają wszyscy ci wizjonerzy naszej oświaty, kórzy każą stażystom pisać plany rozwoju zawodowego, nauczycielom pisać plany wynikowe, scenariusze lekcji rozpisane na minuty, likwidują technikę, wysyłają do szkół nauczycieli kompletnie nieprzygotowanych do działania w warunkach stresu, agresji uczniów. Ja wiem i rozumiem, że muszą oni się czymś wykazać, ale w tak centralnie zarządzanej dziedzinie, jaką jest oświata ich działalność jest groźna dla otoczenia.
Wesołych Świąt dla wszystkich uczestników forum.
wynagrodzenie nauczycieli wg kwalifikacji - tu chyba wszystko jasne nauczyciel ma lepsze kwalifikacje wiecej zarabiaWynagrodzenie nauczycieli zależy miedzy innymi od stopnia awansu. Tzn czy nauczyciel jest stażystą, kontraktowym, mianowanym, czy wreszcie dyplomowanym. Pytanie teraz czy kwalifikacje idą w parze z awansem.. Zdobycie kolejnego awansu wiąże się bądź z rozmową kwalifikacyjną z komisją, która zadaje pytania i sprawdza sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego (mowa o stażyście) bądź przeprowadza egzamin (jeśli nauczyciel ubiega się o stopień mianowanego. Po co tworzyć kolejne kosztowne egzaminy sprawdzające kwalifikacje nauczycieli, skoro można by usprawnić te do których zdawania są zobowiązani..
Czy ktoś posiada może plan rozwoju zawodowego, ale pisany na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 1 grudnia 2004roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli Generalnie każdy plan jest pisany w oparciu o tę ustawę, ale chodzi mi o taką formę zapisu, gdzie są odnośniki do poszczególnych paragrafów. Widziałam tak napisane sprawozdanie, ale właśnie muszę przerobić swój plan rozwoju i chętnie bym zobaczyła jakiś wzór. Jest ktoś chętny do pomocy?
Witaj.
Dopiero co wczoraj rozmawiałam z moją Panią Dyrektor na temat mojego planu, który złożyłam "w jej ręce" 1-go września.
Jesli chcesz mogę Ci go podesłać na e-maila. Napisz do mnie na pw i podaj swój adres.

A no i zapomniałabym dodać, że to plan rozwoju zawodowego nauczyciela
stażysty ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego.

Pozdrawiam.
Witaj w naszym gronie. Podaj mi proszę swojego maila - jeszcze dziś podeślę Ci mój plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego...
Plan jest tegoroczny, zaakceptowany przez moją Dyrekcję, więc jeśli Ci się w czymś przyda to proszę...

Czekam na maila.
PRZ =plan rozwoju zawodowego? nauczyciela stazysty?
[quote="agnieszka h 5"]A może co na ten temat popiszemy Bo ja widzę to negatywnie- wiem bo właśnie jestem w awansie na mianowanego. Wyścig szczurów i nic więcej!!! Latanie za papierkami i potwierdzeniami!!!! A dzieci daleko za nimi........

Nie zgadam się z takimi opiniami na temat awansu zawodowego. Jeżeli ktoś pisze, że awans to latanie za papierkami i potwierdzeniami to mam wrażenie, ze nie wie na czym awans polega. Po pierwsze chciałabym przypomnieć, że sprawę awansu a szczególnie jego dokumentowanie określa Rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2004r. Nr 260, poz. 2593). W §9.1. jest zapisane jaką dokumentację należy dołączyć do wniosku o postępowanie kwalifikacyjne i egzaminacyjne tzn.
1) dokumenty potwierdzające kalifikacje zawodowe.........
2) zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia.............
3) zatwierdzony plan rozwoju oraz sprawozdanie z jego realizacji ............
4) ocenę dorobku zawodowego.........
5) w przypadku nauczyciela mianowanego - dokumentacje potwierdzająca spełnianie wymagań określonych w §8 ust.2.
Jak wynika z tych zapisów nauczyciel stażysta oraz nauczyciel kontraktowy wcale nie muszą zbierać i papierków i potwierdzeń aby pokazać to komisji.
Jeżeli zaś chodzi o dokumentację nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego to jest ona określona w § 9.4. Dokumentacja przedstawiona jest w następującej formie:
1)opisu i analizy realizacji wymagań, o których mowa w §8 ust.2 pkt 1-3...........
2) sprawozdania z realizacji wybranych zadań, o których mowa w §8 ust.2 pkt 4,
3)dyplomów lub świadectw potwierdzających zaawansowaną znajomość języka obcego........
4) opisu i analizy co najmniej dwóch przypadków.........
5) zaświadczeń i innych dokumentów potwierdzających pełnienie funkcji, prowadzenie działań lub wykonywanie zadań związanych ze spełnieniem wymagań określonych w §8 ust.2, jeżeli nie wynika to z planu rozwoju zawodowego i sprawozdania z jego realizacji.
Jak wynika z tych zapisów tzw. papierki są wymagane tylko wtedy gdy dokumentujemy jakąś działalność, która była wykonywana poza stażem.
Zachęcam wszystkich odbywających staże do wnikliwego zapoznania się z ww. rozporządzeniem a szczególnie polecam to osobom, które odbywają staż na nauczyciela mianowanego, gdzie gdzie jednym z wymagań jest umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi oświaty itd...
Myślę, że rozsądne podejście do awansu zawodowego pozwoli wykazać się nauczycielom szczególnie w pracy z uczniami i wychowankami, da im wiele zadowolenia z pracy, wpłynie na ich własny rozwój zawodowy i poprawi pracę szkoły (niezależnie czy potwierdzą to "papierkami").
Mam nadzieję, że takie podejście nauczycieli do awansu nie pozostawi "dzieci daleko za nimi". Wszystkim odbywającym staże, życzę wiele wytrwałości w realizacji swoich planów rozwoju zawodowego (nie zachęcam zaś do zbierania papierków i potwierdzeń, bo tak faktycznie nie one świadczą o spełnianiu wymagań).
Witam!

Wiele pytań nie po to aby naprawdę pytać a szukać dziury w całym.

Na jedno - odpowiem - nieudana reforma szkolnictwa zmiotła w całym kraju szereg szkół zawodowych - sama likwidacja jednostki i utworzenie w tym miejscu innej nie jest zła pod warunkiem że nowa będzie lepsza od starej.
Był to nakaz ministerialny - ale w Gliwicach UM wyskoczył przed pochód - i liczba zlikwidowanych szkół jest udziałowo bardzo duża. Odeszli zaangażowani nauczyciele - specjaliści - zniszczono też - zdemolowano materialny wieloletni dorobek tych szkół - tego odtworzyć się nie da.
Przykłady dwa "z brzegu" Techniku Chemiczne i Mechaniczne" - miało laboratoria lepsze niż Pol.Śl., Technikum kolejowe - unikalna szkoła /były to szkoły wysokiego prestiży i jakości kształcenia - ale też wiele zawodówek. Dziś próbuje się odtwarzać niektóre np.: Liceum Ekonomiczne - ale skąd wziąć za takie pieniądze fachowców - zbiera się różne osoby które nie wyczerpują potrzeb stawianych w procesie kształcenia. Ci "starzy" to byli "fanatycy" żyli szkołą i dla szkoły - nowi - traktują to jako jakieś tam zajęcie. Różnica efektu szalona. To zniszczenia których na pierwszy rzut oka nie widać - ale pracownicy Pol.Śl. - nierzadko na matematyce uczą ułamków.

Wiem że wywód długi - ale jeszcze jedna rzecz - UM woli zatrudniać stażystów, licencjatów a nie mianowanych czy dyplomowanych - taka polityka - nastawiona na ograniczenie kosztów w krótkim czasie i generacji w długim jest szkodliwa nie tylko dla miasta ale dla tych młodych ludzi. Jak ma się do procesu kształcenia przyjęcie 35 osobowego zespołu klasowego jako normalny. W mieście więc nie stawia się na nasze dzieci - a ogranicza koszty.

Mógłbym i o innych tematach trochę napisać - np.: dlaczego w mieście są tak drogie działki budowlne - 250zł/m2 - to już nie rzadkość. A ile to terenów pod zabudowę przygotowało miasto? Niechęć, niemoc - a może komuś na tym zależy??
Na Kozielskiej miasto od 9 lat jest właścicielem 40ha działki w 2002 zapłaciło 400tys zabrzańskiej firmie za projekt osiedla - i od tego czasu obiecuje że uzbroi i sprzeda - nawet w tym roku w budżecie zaplanowało 5mln - i co - a no nic - sezon mija żyzne pole porastają chwasty. Dlaczego - przecież każdy kto logicznie myśli aby ściągnąć ludzi bogatych do miasta dawno by to zrobił - cały boom budowlany może nam przejść obok nosa a bogaci będą budować w okolicach G bo tam np.: w Kleszczowie czekają uzbrojone działki 2-3 razy tańsze.
W taki sposób zachęca przyjezdnych do osiedlania się??

Miasto sukcesu wygląda tak jak miasta które on ominął. Centrum G jest brudne, zapuszczone, mnóstwo "dziur" zabudowie - dotyczy to też terenów których jest właścicielem UM - o innych pisałem - więc uważny czytelnik czytał.

System rozwoju dróg - można nazwać niedorozwiniętym i co gorsza - w planach nie ma szybkiej poprawy. Przecież chyba nie ma w Polsce miasta 200tys w którym nie ma dróg z rozdzielonymi pasami ruchu - a przecież G to węzeł komunikacji kołowej.

Nowe Gliwice - boom na kształcenie byle czego przemija - wydano ogromne pieniądze na szkołę która nie znalazła się 300 rankingu Rzepy. Analiza rynkowa mówi że ilość miejsc na studiach jest znacznie większa niż młodzieży chętnej do nauki - efekt, gorsze szkoły nie mają naboru. I tak jest z naszą - koszt ogromny - efekt jakościowy mizerny - ilościowy też mizerny. Można by policzyć efektywność inwestycji - stopę zwrotu czy koszt wykształcenia jednego studenta na koszty poniesione w trakcie inwestycji i procesie kształcenia. Myślę że wyjdzie drożej niż na najdroższych studiach - medycznych - przy jak napisałem mizernej jakości. /Rzepa/

Komunikacja miejska - no cóż zakup nowych autobusów to nie wszystko - muszą mieć drogi - wczoraj 280 przyjechał z Zabrza 1h10 minut - zamiast 45 minut - to jest o ok.70% dłużej - i tak jest za zwyczaj. Ale mamy nowe autobusy. PKM - to firma z dużymi kosztami stałymi - z zorganizowanymi i nastawionymi roszczeniowo związkami - z pewnością przeżywać będzie trudne chwile konkurując z innymi prywatnymi przewoźnikami.
Reasumując - jeździ się coraz gorzej - a planów nie było i nie ma - a PF nie lubi T i nie chce ich rozwoju - /skandaliczny poziom wiedzy wykazał w referacie na temat rozwoju - kosztów, zanieczyszczenia środowiska - aż przykre Prof. Politechniki/

Jak wielu ludzi mieszkańców miasta czeka na mieszkanie komunalne lub socjalne - chyba 4000 - a UM szajka handluje przydziałami - to jest normalne?? Tak chcemy aby było?? Może niech któraś z tych osób powie coś na ten temat - zapewne "pochwali" działania UM.

Nie chce mnie się pisać - widzę złą wole w adwersarzu który nie zauważa rzeczy oczywistych - może nie celowo?
Poniżej przedstawiam swoją propozycję:

Szanowna Pani Posłanko, Szanowny Panie Pośle

Dokąd zmierza polska oświata ?

Trochę danych statystycznych dla porównania polskiej oświaty z OECD (źródło” Education AT a glance”, „Key topics in education in Europe”, roczniki statystyczne i inne):

- nakłady na oświatę – w EU średnio 5,6 % PKB, w Polsce w 2004 – 2,99%, 2005 – 2,88% 2006 – 2,87 %, 2007 – 2,79 % - systematycznie maleją, i są jednymi z najniższych w EU…
- liczebność klas – średnio w EU – od 12 do 24 osoby – u nas klasy 36 osobowe są codziennością…
- wiek emerytalny nauczycieli - w EU od 52 do 60 lat - wszędzie nauczyciele mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 -35 latach pracy – w Polsce proponuje się 65 lat…..
- pensum nauczycieli (godziny lekcyjne, poza innymi czynnościami) - dla przykładu :
- FRANCJA – w podstawówkach nauczyciele pracują 26 godz. tygodniowo (o 8 godz. więcej niż w Polsce), w gimnazjum - 18 (tyle, ile w Polsce), a w liceum - zaledwie 17.
- CZECHY - podstawówkach nauczyciele pracują w tygodniu 20 godz., w gimnazjum - 16, a w liceum - 15.
- FINLANDIA – 18 godzin – jak do tej pory w Polsce
U nas proponuje się 27 godzin !!!
- zarobki – tu jest najgorzej - od 8x tyle co w Polsce (Lichtenstein) do 2x tyle co w Polsce – Czechy – zarabiamy tyle co w Chile … - płaca minimalna w Polce w 2008 to 1126 zł brutto – wynagrodzenie nauczyciela stażysty po podwyżkach, których nikt jeszcze nie ujrzał to: licencjat – 1101 zł, magister 1248zł lub1418 zł - na tle EU to są zarobki niewykwalifikowanego pracownika po podstawówce….
- stabilność pracy nauczyciela - w EU warunki pracy nauczyciela są w większości krajów unormowane układami zbiorowymi, gwarantującymi stabilność, poszanowanie, przywileje prawne i socjalne - u nas proponuje się likwidację KN- jedynego dokumentu regulującego kwestie zatrudnienia nauczycieli ….

Szanowni Państwo ! - przykłady można by mnożyć…. - zmierzamy chyba w kierunku 3-ego świata a nie do cywilizowanych krajów Europy…

Jedną "reformę" systemu oświaty już przeżyliśmy i z jej „plonami” mamy kłopoty do dzisiaj (gimnazja, system awansów zawodowych, system finansowania, „zagłada” szkolnictwa zawodowego itp.)

Plany rządu odnośnie edukacji wzbudzają grozę (szykuje się kolejna „reforma”)
- pozbawienie nauczycieli uprawnień emerytalnych,
- likwidacja KN - dokumentu może niedoskonałego, ale jedynego regulującego sprawy zatrudnienia nauczycieli,
- „radykalne sprofilowanie” nauczania - w Niemczech to już było… - kształcenie tzw. „fachidioten”,
- zwiększenie pensum do 27 godzin - niespotykane w EU,
- przyzwolenie samorządom na „dziką” likwidację i prywatyzację szkół,
- likwidacja Kuratorów Oświaty - jedynej instytucji sprawującej nadzór nad oświatą,
- przeniesienie „zerówki” do szkół podstawowych zupełnie do tego nieprzygotowanych,
- wprowadzenie łaciny (!) do liceów - od lat rolę łaciny przejął język angielski,
- likwidacja nauczania drugiego języka obcego,
- promowanie szkół prywatnych, społecznych itp. - bez jakiegokolwiek nadzoru, instytucji nastawionych na zysk,
- promowanie innych krótkowzrocznych, doraźnych rozwiązań zmniejszających odpowiedzialność państwa polskiego za oświatę, odciążających budżet,

Szanowni Państwo !
Stanowicie bardzo silną grupę w Sejmie RP - ponad 50 osób.
Apeluję o ponadpartyjny „głos rozsądku” w sprawach oświaty - zbliżajmy się do Europy, a nie cofajmy w rozwoju !
Polska ma być krajem dającym możliwość dobrego wykształcenia każdemu obywatelowi!
Polski nauczyciel nie może być pariasem we własnym kraju i w Europie !

Z poważaniem
polski nauczyciel
ja własnie kończe (po długich bojach) staż w szkole... mam nadzieję że pomyślnie

jeżeli chodzi o kontaktowego - to w sumie przepisy mówią że stazysta nie skłąda podania o rozpoczecie stażu - zaczyna automatycznie, pod warunkiem że został zatrudniony do 14 września.

w ciągu 20 dni od rozpoczecia zajęć powinien złożyć plan rozwoju zawodowego, jenakże OPIEKUN wbrew potocznym uważaniom powinien być już przyznany i pomocny - to opiekun prowadzi "świeżego" nauczyciela przez to wszystko. niestety w większości placówek jest inaczej, u mnie również

tu link do rozporządzenia, które i tak nalezy poznać http://www.men.gov.pl/prawo/wszystkie/rozp_308.php

a w którym jest w miarę przejrzyście opisane

moja rada - nie przeginajcie z planem rozwoju zawodowego, stażysta naprawdę nie musi dużo, no chyba że ma baaardzo wymagajacego dyrektora - ale stażysta to ktoś kto głownie się uczy i poznaje świat danej placówki i tak powinien być skonstruowany plan rozwoju zawodowego, bez zbędnych przeładowań + kalendarz imprez danej placówki + umiejętnośc prowadzenia zajęć (hospitacje)

1. Nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:

1) poznawać organizację, zadania i zasady funkcjonowania szkoły, w tym:

a) przepisy związane z funkcjonowaniem szkoły;

b) sposób prowadzenia dokumentacji obowiązującej w szkole;

c) przepisy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy;

2) uczestniczyć jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli, w wymiarze co najmniej jednej godziny zajęć w miesiącu, oraz omawiać z prowadzącym obserwowane zajęcia;

3) prowadzić zajęcia z uczniami, w obecności opiekuna stażu lub dyrektora szkoły, w wymiarze co najmniej jednej godziny zajęć w miesiącu, oraz omawiać je z osobą, w obecności której zajęcia zostały przeprowadzone;

4) uczestniczyć w wewnątrzszkolnych formach doskonalenia zawodowego nauczycieli.

2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego obejmują:

1) znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

3) znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów;

4) umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć.

PS - ja równiez zaczynam od wrzesnia pracę w 3latkach (teraz pracuję w grupie adaptacyjnej - popołudniowej dla wrześniowych "prawdziwych" przedszkolaków)
Pod pretekstem doskonalenia zawodowego do firm przedostają się przedstawiciele sekt. Czasem bez wiedzy kierownictwa przedsiębiorstw, a czasem za ich zgodą.

Dwudziesta trzecia sesja – tego już było za wiele. "Wszystko zakończyło się tańcem pomarańczy – opowiada jeden z dwunastu uczestników szkolenia, członek kadry kierowniczej z ośrodka operatora telefonii komórkowej Orange mieszczącego się na północy Francji. – Bez słowa, z zasłoniętymi oczami, każdy z nas trzymał końcami palców pomarańczę, którą z drugiej strony podtrzymywał kolega. Mieliśmy wtedy wyobrażać sobie, co dzieje się w głowie i w ciele naszego partnera".
Kierownictwo placówki rozpoczęło szkolenie dwa lata temu. Jeszcze przed tym, entym z kolei dziwactwem sesje powoli zbaczały w niebezpiecznym kierunku. Domniemane związki między seksualnością, zarządzaniem i psychoanalizą miały służyć za usprawiedliwienie dla zacierania w trakcie sesji granic między sferą publiczną a prywatną. Osoby o zbyt krytycznych umysłach były szybko wykluczane ze stażu i marginalizowane w firmie. Piękny przykład zawodowego szkolenia...
Kursy w Orange zostały przerwane, kiedy zbuntował się jeden z pracowników. Jego bezpośrednia przełożona była po stronie osób prowadzących szkolenie. Sama też brała udział w tych naznaczonych lękiem i groźbą kar sesjach. Niepokorny pracownik zwrócił się do samego prezesa France Télécom, ten zaś zarządził wewnętrzne śledztwo. "Wykorzystanie technik psychoanalitycznych było przesadne i nieadekwatne do sytuacji" – mówi się teraz z zażenowaniem w firmie. A czasem nawet, już nieoficjalnie, ktoś dorzuca swoją opinię na temat prowadzącego szkolenie: "To był raczej zwykły wariat niż wyznawca jakiejś sekty".
Francuska firma konsultingowa Equation zapewnia, że jest tą sprawą zaszokowana. "Dowiedzieliśmy się o istnieniu problemu przypadkiem, w kuluarach France Télécom. Ten szkoleniowiec działał bez naszej wiedzy – informują nas w biurze w Lyonie. – Zerwaliśmy z nim wszelką współpracę, kiedy tylko zostaliśmy powiadomieni o sprawie".
Afera została ujawniona rok temu przez Międzyresortową Komisję ds. Walki z Odchyleniami Sekciarskimi (MIVILUDES) i znajdzie się w raporcie z 2006 roku. To znakomity przykład niebezpieczeństw, na jakie narażone są firmy – uważa Stéphane Rémy, zastępca dyrektora rządowej komisji zajmującej się zatrudnieniem i szkoleniem zawodowym (DGEFP). Po pierwsze dlatego, że "pracownicy znajdowali się w stanie podwójnej zależności: od instruktora prowadzącego szkolenie i od własnego szefa". Po drugie z powodu samej treści treningów, które pod koniec sesji zbaczały w niebezpiecznym kierunku po "stopniowym praniu mózgów, charakterystycznym dla technik zmiany osobowości stosowanych w sektach". Ryzyko psychicznej manipulacji w firmach, dokonującej się przez kursy i szkolenia, rozpoznano już w połowie lat 90. Ale trzeba było czekać do 2006 roku, by ludzie odpowiedzialni za doskonalenie zawodowe oraz ci, którzy zajmują się zwalczaniem sekt, faktycznie zmobilizowali siły.
Wyróżniono dwa rodzaje zagrożeń: organizacje sekciarskie, takie jak scjentolodzy, i wyznające różne podejrzane teorie mikrostruktury obecne głównie w dziedzinie ochrony zdrowia. "Ruchy sekciarskie nie potrzebują już adeptów, którzy zaopatrywaliby je w pieniądze. Wystarczy im rynek szkoleń zawodowych" – tłumaczy Catherine Picard, prezes Narodowej Unii Stowarzyszeń Obrony Rodziny i Jednostki (UNADFI), głównej organizacji antysekciarskiej we Francji.
Eric Ianna, przedstawiony przez rzeczniczkę Kościoła Scjentologicznego Daniele Gounord jako jego członek, stoi za wieloma firmami szkolenia zawodowego. Oficjalnie Certitude, Key Concept czy Action Academy nie łączą żadne związki, jednak wszystkie one stosują te same metody, charakterystyczne dla sekty. Wiele takich firm jest ze sobą w dziwny sposób powiązanych. Często różnią się jedynie adresami. Niektóre, jak Certitude, są tylko skrzynkami na listy. Ryzyko pojawia się zawsze wtedy, gdy związek między spółką i sektą nie jest ujawniany klientom.
Grupa Ticona, związana z gigantem przemysłu farmaceutycznego Hoechst, też korzystała z usług Erica Ianny. "W przeszłości pracował on dla Hoechsta – mówią w siedzibie Ticony – lecz odkąd dowiedzieliśmy się z artykułu w »Paris Match«, że sprzedawane przez niego usługi inspirowane były doktryną scjentologiczną, zerwaliśmy z nim umowę". (...)
Nawet szkoły państwowe zwróciły się do ministerstwa pracy z pytaniem, czy powinny finansować niektóre szkolenia. W Akwitanii pewien nauczyciel mający kłopoty z uczniami postanowił stosować terapię polegającą na "uzdrawianiu przeszłości". W tym celu zaproponował metodę wzorowaną na doktrynie doktora Ryke’a Geerda Hamera, skazanego w 2004 roku na trzy lata więzienia za oszustwa i współudział w nielegalnej praktyce lekarskiej". (...)
Między majem a wrześniem instytucje wydające we Francji zezwolenia na organizowanie szkoleń wprowadziły bardziej restrykcyjne kryteria, by nie przepuścić przez swoje sito żadnych sekt. Finansujący te zezwolenia fundusz wyrównawczy (FUP) 15 czerwca 2006 roku zwrócił uwagę, że "zbyt ogólny charakter pojęć użytych przez ustawodawcę obliguje każdego z nas do szczególnej ostrożności". (...)
Fakt, że poprawa losu każdego z nas może wiązać się z ewentualną zmianą zawodu, pozwala na oszustwa i mentalne werbowanie uczestniczących w sesjach stażystów, wytrąconych z psychicznej równowagi przez szkoleniowców. "Zajęcia są podejrzane, gdy instruktor chce zrobić z ciebie nowego człowieka. Jeśli deklaruje, że zamierza odciąć cię od przeszłości, bo to ona odpowiedzialna jest za wszelkie zło – tłumaczy Françoise Chalmeau z ministerstwa zdrowia. – Taka logika powoli odrywa ludzi od rodzin i przyjaciół, zamyka ich w stanie zależności, który może ich drogo kosztować". Konsultanci czy terapeuci od "rozwoju osobowego" przestawiają się dziś jako modni "trenerzy". Nierzadko do UNADFI zgłaszają się ofiary ich poczynań.
"Trenerzy" pragną mieć wpływ na poczucie bezpieczeństwa, czas, związki miłosne, zmiany zawodu i ogólnie na poprawę losu swojego klienta. A przy okazji ci nowi guru mogą świetnie przysłużyć się interesom pracodawców. Według Catherine Picard "firmy często wykorzystują metody rozwoju osobowego, by pracownicy łatwiej przełknęli gorzkie pigułki, takie jak projekt restrukturyzacji czy zwolnienia z pracy".
źródło:LeMonde
Kto zarobi więcej w 2008 roku?

Dominika Karp 2007-12-28, ostatnia aktualizacja 2007-12-28 11:16

Zastanawiasz się, czy w 2008 roku twój portfel będzie grubszy? Oto przewidywania specjalistów od rynku pracy, analityków, zapowiedzi pracodawców, a nawet dwa słowa od tarocisty...

Polscy przedsiębiorcy są w grupie największych optymistów w Unii Europejskiej - wynika z badania nastrojów w 2007 roku i ich oczekiwań na przyszły rok. Ankiety, które przeprowadziła Krajowa Izba Gospodarcza, są częścią projektu "European Economic Survey", realizowanego wśród pracodawców krajów UE. W tym roku uczestniczyło w nim 25 krajów członkowskich, a także Chorwacja i Turcja. W sumie odpowiedzi na pytania udzieliło ponad 85 tysięcy przedsiębiorców.

Wyniki są zaskakujące - wskaźnik optymizmu polskich firm jest wyższy, niż średnia dla wszystkich krajów biorących udział w badaniu. Polska znalazła się w grupie trzech państw (wspólnie z Czechami i Grecją), w których poziom optymizmu nawet przerósł zeszłoroczne oczekiwania! Co więcej, przewidywania naszych przedsiębiorców na rok 2008 okazują się być najbardziej optymistyczne w całej Europie. Aż dwie trzecie firm planuje w przyszłym roku zwiększenie inwestycji.

Jednak w ostatnim czasie pojawiają się informacje o pogarszaniu się nastrojów wśród właścicieli polskich firm. Zdaniem KIG pogorszenie nastrojów w biznesie związane jest m.in. z sytuacją na rynku pracy, korzystną dla pracowników, ale już niekoniecznie dla pracodawców. W połowie grudnia Główny Urząd Statystyczny podał, że tylko w listopadzie średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o prawie 5 proc. Wynosi teraz 3092 zł. W ciągu roku pensje w Polsce wzrosły o ok. 12 procent i był to największy skok od 7 lat! Największy wzrost płac odnotowano w branży budowlanej, handlu i przemyśle metalowym. Jak będzie w 2008 roku? Zdaniem szacunków Konfederacji Pracodawców Polskich w ciągu 2008 roku średnie płace mogą podskoczyć o jedną dziesiątą. W pierwszym półroczu dynamika wzrostu naszych wynagrodzeń raczej nie wyhamuje. Zdaniem niektórych analityków pensje wciąż będą rosły, ale znacznie wolniej, niż w mijającym roku.

Firmy nie mają z czego dać

Katarzyna Kordoń, prezes K&K Selekt - Centrum Doradztwa Personalnego zastrzega, że dla wielu firm możliwości płacowe już teraz sięgnęły zenitu. - Warunki, jakie wymusza sytuacja na rynku pracy, już teraz są dla wielu pracodawców górną granicą ich możliwości. Produkcja powoli staje się dla nich nierentowna, m. in. dlatego, że przez konieczność podwyższania płac przekroczyli swoje założenia finansowe na mijający rok. Jeden z naszych amerykańskich klientów, który ma kilka fabryk w Polsce, nie zastanawia się już nawet nad zlokalizowaniem kolejnej w naszym kraju. Fabryka powstanie Ukrainie. Przekonanie inwestorów dotyczące tego, że warto u nas inwestować, bo mamy tanią siłę roboczą powoli ulega weryfikacji - mówi Kordoń.

Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich również podkreśla, że skala podwyżek płac w 2007 roku przekroczyła najśmielsze oczekiwania i plany przedsiębiorców. Jego zdaniem w przyszłym roku najbardziej zyskają pracownicy branży budowlanej, a zwiększająca się konsumpcja napędzać będzie wzrost zarobków w sektorze usług. - Tendencja wzrostowa nie przebiega jednak równomiernie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko zależności branżowe, ale również regionalne. Podwyżki płac w ostatnim czasie najbardziej odczuli pracownicy w województwach: śląskim, dolnośląskim, mazowieckim i wielkopolskim. W przyszłym roku możemy spodziewać się podtrzymania tej tendencji - mówi.

W jednej z ogólnopolskich sieci kin pensje wprawdzie niedawno wzrosły - i to aż o ok. jedną piątą, ale tylko tych osób, które pracują w kinach... warszawskich. Władze spółki podwyższenie pensji pracowników w innych województwach zaplanowali na przyszły rok, ale kiedy konkretnie to nastąpi jeszcze nie jest ustalono.

Mechanicy, spawacze - czyli kto zarobi więcej

Zdaniem Katarzyny Kordoń rok 2008 będzie ostatnim rokiem, który upłynie pod znakiem podwyżek. Nie będą one jednak już tak spektakularne. Podobnie, jak w mijającym roku, dużo zyskają pracownicy produkcyjni i wykwalifikowani, np. spawacze czy ślusarze. Na podwyżkę płac może liczyć także personel pomocniczy. Rosnące pensje pracowników produkcyjnych będą napędzać również podwyższanie płac w sektorach, w których pracuje personel lepiej wykwalifikowany i wykształcony.

Chociaż popyt już znacznie przewyższa podaż wciąż dynamicznie rośnie zapotrzebowanie np. na usługi cateringowe i gastronomiczne. Wzrost wynagrodzeń przewidywany jest również w innych branżach związanych z produkcją dóbr konsumenckich. Rozwój firm spowoduje natomiast wzrost popytu na takie usługi, jak obsługa prawna, czy doradztwo podatkowe. Właśnie dlatego podwyżek mogą się spodziewać również pracownicy tych branż. Na dalszy wzrost płac będą mogli liczyć również pracownicy sektora nowoczesnych technologii.

Od stycznia do listopada mijającego roku Polacy sprowadzili z zagranicy rekordową ilość starych (przeciętnie 10-letnich) samochodów. W 2005 roku sprowadziliśmy 871 tys. aut z Zachodu, a teraz było ich już ponad 900 tysięcy. To pozwala przypuszczać, że w 2008 roku mogą wzrosnąć pensje m. in. mechaników samochodowych. Na kontynuację dobrej passy mogą liczyć również pracownicy branży logistycznej i transportowej, np. firm kurierskich.

- W przyszłym roku możemy spodziewać się, podobnie jak w mijającym, dalszego wzrostu gospodarczego. Intensywność procesów nie będzie już jednak taka, z jaką mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno. Już przecież obserwujemy pewne symptomy wyhamowania gospodarki. Spowolnienie tempa zmniejszania się stopy bezrobocia, rosnąca inflacja, czy chociażby wejście Polski do strefy Schengen to czynniki, które mają wpływ na rynek pracy i wysokość płac. Wszystko to, moim zdaniem, zintensyfikuje dwa, już pojawiające się zjawiska - wzrost presji na podwyżki płac w sektorze publicznym i to na wszystkich poziomach, a także zwiększenie się wymagań płacowych pracowników, którzy mają dość szeroki wachlarz alternatyw - np. w budownictwie, czy branży IT - mówi Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

Prawie 12 mln osób zarobi więcej

Podwyżki płac gwarantują również regulacje prawne. Od stycznia po raz drugi obniżona zostanie składka rentowa - tym razem o 2 punkty procentowe (składki opłacane przez pracowników zmaleją z obowiązującego od lipca poziomu 3,5 do 1,5 proc. tzw. podstawy wymiaru). O 2 proc. zmaleje również składka opłacana przez naszego pracodawcę. Wchodzące przepisy oznaczają, że prawie 12 milionów pracowników w styczniu otrzyma wyższe pensje. Nie powinniśmy się jednak spodziewać kokosów - każdy 1000 złotych pensji przyniesie nam dodatkowe kilkanaście złotych.

Od stycznia wzrasta również płaca minimalna. Teraz wynosi ona 936 złotych brutto, a już od pierwszego dnia 2008 roku minimalne wynagrodzenie podwyższone zostanie o 190 złotych, do poziomu 1126 zł. Ta zmiana oznacza również wzrost płac, których wysokość uzależniona jest od obowiązującej w kraju płacy minimalnej. Wyższa płaca oznacza nie tylko podwyższenie wysokości odpraw pracowniczych i odszkodowań. Więcej dostaną wszyscy ci pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w nocy, a także osoby, które były gotowe do wykonywania pracy, ale nie mogły tego zrobić z winy pracodawcy (tzw. przestój w pracy).

W przyszłym roku (rozporządzenie obowiązuje od końca października) więcej dostaną również stażyści, zdobywający doświadczenie zawodowe w ramach umów z urzędami pracy. Wcześniej dostawali niespełna 540 zł brutto (do ręki niewiele ponad 470 zł). Teraz ich wynagrodzenie wzrosło do ponad 750 złotych brutto, co oznacza, że otrzymywać będą 650 zł miesięcznie.

Problem z budżetówką

Irena Szafrańska, dyrektor lubelskiej loży Business Centre Club i właścicielka firmy konsultingowej przyznaje, że w dopiero teraz, po raz pierwszy od lat, sama poczuła wzrost gospodarczy. Żartuje, że pewnie będzie go czuć dalej, jeżeli rząd niczego nie zepsuje. - Już teraz widać, że przyszły rok upłynie nam pod znakiem zwiększonej aktywności związków zawodowych i demonstracji siły najaktywniejszych grup nacisku - np. górników, kolejarzy, lekarzy, czy pielęgniarek. Jeśli chodzi o pensje pracowników sektora prywatnego wszystko będzie zależało od rynku i jeżeli rząd nie będzie w niego ingerował, tegoroczne tendencje się utrzymają - mówi.

Również Ambrozik podkreśla, że sytuacja pracowników sfery budżetowej będzie coraz większym problemem. - Ich płace nie są skorelowane z podwyżkami w sektorze prywatnym. Konieczność wzrostu płac w tej sferze jest więc nieunikniona, zwłaszcza, jeśli zależy nam na podniesieniu jakości ich pracy. Te grupy zawodowe, które mają zamiar strajkować i tak, moim zdaniem, nie mają najgorzej, a ich płace, w porównaniu do innych sektorów budżetówki, i tak są stosunkowo wysokie. Są natomiast takie grupy, które raczej nigdy strajkować nie będą, a nawet gdyby chciały, ich protesty będą mniej spektakularne. Nie będą więc widoczni, ale niskie płace z pewnością przełożą się na jakość ich pracy - dodaje ekspert KPP.

Co na to karty...

Za to tarocista Bogdan Hruzewicz potwierdza, że w 2008 roku nastąpi eskalacja niezadowolenia pracowników budżetówki. - Karta pokazuje, że nie będzie to łatwy okres dla rządu, który nie jest w stanie zagwarantować podwyżek wszystkim. Na pewno więcej pieniędzy dostaną górnicy, bo oni zawsze dostają swoje. Wcześniej jednak dojdzie do zapowiadanego strajku generalnego, ale będzie to bardzo krótki protest i strony szybko podpiszą porozumienie - mówi.

Karta tarota pokazuje również, że do głosu dojdzie niezadowolenie służb mundurowych, a płacowe roszczenia Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP nie zadowala 10-procentowy, zagwarantowany już wzrost płacy zasadniczej, związkowcy chcą podwyżki płac o połowę) są nierealne. Poprzedzą je, co prawda akcje protestacyjne, ale nie dadzą one pożądanego przez związkowców skutku. Niewiele "wywalczą" też pielęgniarki.

- Ogólna sytuacja polskich przedsiębiorców będzie w nadchodzącym roku dość dobra, a to oznacza, że płace również powinny iść w górę. Nie będą to jednak jakieś spektakularne, znaczące sumy. Rok zapowiada się ogólnie dość dobrze, ale może być ciężki dla ludzi zajmujących się medycyną, a także dla straży pożarnej. W sądach zwiększy się ilość pozwów, będących być może konsekwencją weryfikacji przepisów emerytalnych - mówi tarocista. Karty, które postawił pan Bogdan, pokazują również działania "urzędowe", które Hruzewicz interpretuje jako prawodawczą działalność centralnych organów władzy. Może chodzić o wprowadzanie regulacji, których konsekwencją będzie dalsze obnażenie kosztów pracy - Nadchodzą tłuste lata - podsumowuje tarocista.

Kto dostanie więcej?

Jeśli chodzi o sferę budżetową, w myśl nowych przepisów, w 2008 roku mają wzrosnąć pensje nauczycieli, wynagrodzenia za dyżury lekarzy, pensje służb mundurowych (policjantów, strażaków i funkcjonariuszy straży granicznej) i urzędników. Podwyżki tych ostatnich będą jednak najniższe. Więcej pieniędzy dostaną też emeryci i renciści. Od 1 marca kwota bazowa emerytury dla wszystkich wynosić będzie 100 procent, co oznacza, że podwyżki dostaną osoby z tzw. starego portfela, czyli ci, którzy pobieranie świadczeń rozpoczęli między 1993, a 1998 rokiem.

W myśl obecnej wersji ustawy budżetowej na przyszłoroczne podwyżki dla nauczycieli wygospodarowane zostanie 1,85 mld złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na 10-procentową podwyżkę tzw. kwoty bazowej. Na jej podstawie oblicza się średnie, miesięczne wynagrodzenie nauczycieli. Teraz kwota ta wynosi 1885,59 zł. Jej podwyżka przełoży się na wzrost średniej pensji nauczyciela dyplomowanego o ponad 500 złotych, a rozpoczynającego swoją pracę w szkole stażysty o ponad 220 zł. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie stażysty w 2008 roku może wynieść 1339,8 złotych.

W zbliżającym się roku płace wspomnianych funkcjonariuszy służb mundurowych wzrosną średnio o 522 zł. Większe podwyżki - przeciętnie 590 zł dostaną strażacy. Po raz pierwszy od dwóch lat w 2008 roku wzrośnie również kwota bazowa, na podstawie której wyliczane jest wynagrodzenie pracowników administracji rządowej. Podwyżki będą jednak znacznie niższe, niż te, które w tym roku otrzymają inni pracownicy sfery budżetowej, bo kwota bazowa wzrośnie zaledwie o 2,3 proc.

Od 1 stycznia 2008 roku w życie wchodzi ustawa, która pozwala lekarzom pracować do 48 godzin tygodniowo. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy domaga się znacznych podwyżek (ok. 5 tys. zł brutto minimalnej pensji dla lekarzy bez specjalizacji i o ok. połowę tego więcej dla lekarzy specjalistów). OZZL nową ustawę wykorzystuje, jako argument przetargowy. Związkowcy zastrzegają - będziemy pracować dłużej, jeśli dostaniemy podwyżki (maksymalnie mogą pracować do 72 godzin tygodniowo). W myśl nowych przepisów za dyżury lekarze dostaną tyle samo, co za pracę w nadgodzinach. Tak samo wyceniana będzie praca w dłuższym, niż ustawowy, wymiarze.

Jak dotąd obecny rząd nie zdecydował się na przesunięcie 4 mld zł (jak tego chciał rząd PiS) z Funduszu Pracy na Narodowy Fundusz Zdrowia. Ewa Kopacz, minister zdrowia zapowiada, że w rezerwach oddziałów i centrali NFZ na podwyżki uda się wygospodarować dodatkowy miliard złotych, ale nawet jeśli to się uda lekarze na podwyżki mogą liczyć najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Natomiast władze Kompanii Węglowej, największego przedsiębiorstwa górniczego w Europie, czeka kolejna próba sił (górnicy kopalni KW w połowie grudnia ostrzegawczo wstrzymali wydobycie na dobę). Na 7 stycznia górnicze związki zawodowe zapowiadają strajk generalny. Władze KW obiecały im 4,8 proc. podwyżki płac jeszcze w tym roku i 11 proc. w przyszłym. Związkowcy są jednak nieugięci - żądają odpowiednio - 6,9 proc (i podwyżki o 500 zł tzw. ekwiwalentu barbórkowego) i 14-procentowego wzrost uposażeń. KW zatrudnia prawie 64 tys. osób.

http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,4795082.html
o szkole: W dzielnicy domków jednorodzinnych "Kośminek", we wschodniej części Lublina powstała przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 2 nowa placówka oświatowa - Szkoła Podstawowa nr 32.W pionierskich warunkach rozpoczynała w niej pracę grupa nauczycieli-entuzjastów pod kierownictwem pana Piotra Tchórzewskiego oraz pani Janiny Kowalczyk, pełniącej funkcję zastępcy kierownika.

Głównym zadaniem kadry było wówczas wypracowanie tradycji i ceremoniału szkolnego, zespolenie nowo powstałych oddziałów uczniowskich i grona pedagogicznego, urządzenie sal lekcyjnych i zgromadzenie w nich pomocy naukowych, a także kompletowanie księgozbioru.

Nasza placówka - ze względu na jej specyficzne położenie - była zawsze szkołą środowiskową, otwartą i przyjazną uczniom. Swoje funkcjonowanie opierała na ścisłej integracji z rodzicami, społecznością lokalną i pobliskimi instytucjami. Sprzyjało to rozwijaniu różnorodnych i atrakcyjnych form pracy wychowawczej z dziećmi, jak chociażby obozy, rajdy i biwaki harcerskie, poszerzaniu wiedzy i umiejętności w organizacjach ZHP, LOP, PCK, bogaceniu procesu lekcyjnego zajęć pozalekcyjnych, a także przygotowywaniu stojących na wysokim poziomie artystycznym uroczystości. Przez mury tej szkoły przewinęło się dotychczas 6755 uczniów, a ukończyło ją 3982 absolwentów, wśród których są liczni prawnicy, lekarze (w tym wzięty kardiolog), znana piosenkarka, słynny sportowiec, dyrygent, metodyk nauczania i pracownik Kuratorium Oświaty, a także nauczyciele. Również w naszym gronie pedagogicznym w chwili obecnej znajduje się 6 wychowanek placówki.

Od 1964 r. do 1991 r. szkołą kierowało 3 dyrektorów:

* pan Piotr Tchórzewski
* pani Janina Kowalczyk
* pani Teresa Zaborska

Od 1994 r. do chwili obecnej szkołą kieruje pani Teresa Ewa Jezierska. W Szkole Podstawowej nr 32 pracuje 71 nauczycieli. Do 33 oddziałów uczęszcza 753 uczniów. W dobie zachodzących wokół zmian nasza placówka przyjęła na siebie obowiązki wynikające z potrzeb rozwijającego się państwa i nowych aspiracji społeczeństwa na początku drugiego tysiąclecia. Opierając się na doświadczeniach przeszłości, tworzymy jednocześnie wizerunek instytucji zreformowanej, realizującej w pełni zasadę trójpodmiotowości: uczniowie - nauczyciele - rodzice. W uspołecznionym procesie kierowania szkołą z roku na rok umacnia się pozycja Rady Szkoły, jako organu współodpowiedzialnego za rozwiązywanie problemów wychowawczych, oświatowych i gospodarczych, a także wzrasta rola Samorządu Uczniowskiego, współdecydującego o sprawach dotyczących uczniów.

W naszej szkole preferujemy takie wartości moralne i społeczne jak: tolerancja i troska o innych, pozytywny stosunek do pracy, wychowanie patriotyczne i dbałość o środowisko naturalne. Kształtowanie postaw tolerancji oraz uszanowanie tożsamości drugiego człowieka realizujemy m. in. poprzez utworzenie w tutejszej placówce, jako pierwszej szkole w Lublinie, klas integracyjnych, do których uczęszczają obok dzieci zdrowych uczniowie niedosłyszący, z zaburzeniami narządów ruchu lub po dziecięcym porażeniu mózgowym, z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem.

Od 1994 roku do dziś powstało 17 klas integracyjnychtaramy się w pełni zabezpieczyć i zaspokoić interes dziecka, stworzyć równe szanse jego rozwoju, kierując się indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Szanujemy wolę dziecka, potrzebę jego samorealizacji i decydowania o sobie. Dbamy o to, by każdy uczeń zdolny i mniej zdolny, sprawny i niepełnosprawny miał godne, szczęśliwe i radosne dzieciństwo.

W naszej szkole dąży się do stworzenia jak najbardziej korzystnych i optymalnych sposobów edukacji każdego dziecka.

Uwzględniając różnorodne potrzeby uczniów po ich uprzednim zdiagnozowaniu, dostosowujemy program ogólny do potrzeb i możliwości dziecka. Często program ogólny łączymy z programami terapeutycznymi i profilaktycznymi. W ramach wspólnego programu nauczania realizowane jest wielopoziomowe nauczanie.

Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych mają zapewnione specjalistyczne wsparcie pedagogów wspomagających na wybranych zajęciach lekcyjnych. Włączenie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych do dodatkowych zajęć specjalistycznych, rehabilitacji indywidualnej, zajęć rewalidacyjnych, terapii pedagogicznej, logopedycznej i innych - to zapewnienie uczniom wsparcia; by mogli odnosić sukcesy w nauce.Nauczyciele ustalają poziom oczekiwań w stosunku do każdego dziecka, w zależności od jego możliwości, uzdolnień, zainteresowań. Wspierają dzieci w wykonywaniu powierzonych zadań, dostrzegają wysiłek dziecka włożony w ich realizację. Ocena postępów uzależniona jest od indywidualnych możliwości ucznia. Przyjęty sposób oceniania, zarówno opisowy w klasach I - III, jak i cyfrowy w klasach IV-VI, wspiera rozwój dziecka i motywuje go do dalszej pracy.
Działania wychowawcze w naszej szkole nakierowane są na ucznia i wspieranie jego rozwoju. Wychowawcy zmierzdo tego, aby treści i celowość zadań uwzględniały i umożliwiały rozwój dziecka obejmujący intelekt, emocje, sferę duchową, a także sprawność ruchową i dbałość o zdrowie.Mottem naszych działań są słowa Jana Pawła II:
"Człowiek dla człowieka bratem"Realizujemy nie tylko program wychowawczy szkoły, ale i szereg programów autorskich wspierających ucznia i jego rodzinę, programy adaptacyjne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, programy profilaktyczne.

Obecność w szkole dzieci niepełnosprawnych powoduje, iż nauczyciele włączają do programu wychowawczego problemy związane z ich rozwojem i potrzebami, co nadaje mu autentyczność i celowość.

W programie wychowawczym jest miejsce na dostrzeżenie wyjątkowości każdego dziecka z osobna i na wychowanie przyszłego dorosłego człowieka, świadomego swoich możliwości, otwartego na potrzeby innych ludzi i przyjmującego na siebie obowiązek pomagania innym, tolerancyjnego wobec ludzkiej odmienności.

Integracji całej społeczności szkolnej służą liczne imprezy, uroczystości, wycieczki, zajęcia pozalekcyjne, udział w akcjach organizowanych przez stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Do najciekawszych przedsięwzięć szkolnych, wysoko cenionych przez rodziców i dzieci należą:

* impreza integracyjna "Piknik - Pierwsza klasa"
* impreza integracyjna "Świat bez granic - świat przyjaźni i tolerancji"
* Święto Szkoły "Dni Radości"
Świadomi odpowiedzialności podejmowanych zadań w szkole z oddziałami integracyjnymi stale doskonalimy swoje kompetencje i podnosimy kwalifikacje poprzez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego i samokształcenie.

41% nauczycieli to nauczyciele dyplomowani, 41% to nauczyciele mianowani, 14% to nauczyciele kontraktowi, 4% to nauczyciele stażyści.

62% pedagogów ukończyło studia podyplomowe, 79% nauczycieli posiada dwie lub więcej specjalności. Wśród kadry jest 3 psychologów, 13 oligofrenopedagogów, 2 surdologopedów, 4 logopedów, 2 tyflopedagogów, 5 terapeutów i 28 specjalistów wspierających rozwój dzieci w innym zakresie.O wysokich kwalifikacjach kadry i jej dobrym przygotowaniu świadczy to, że nasi uczniowie otrzymują dobre wyniki na sprawdzianie na zakończenie szkoły podstawowej i są rokrocznie laureatami konkursów.Olbrzymim atutem kadry pedagogicznej naszej szkoły jest umiejętność ścisłej współpracy całego zespołu nauczycieli odpowiedzialnych za efekty nauczania i wychowania w integracji. Wszystkich nauczycieli cechuje otwartość na wprowadzanie zmian i innowacji, pozytywna identyfikacja się z integracją, "pedagogiczny optymizm", twórcza postawa i zaangażowanie, komunikatywność, duży stopień empatii i stała chęć podnoszenia swoich kwalifikacji.Współpracujemy z placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami skupiającymi rodziców dzieci niepełnosprawnych. Wspólnie poszukujemy optymalnych rozwiązań w zaspokajaniu zróżnicowanych potrzeb uczniów.

Od wielu lat współpracujemy z lubelskimi uczelniami. W klasach integracyjnych odbywają się praktyki studenckie. Prowadzimy zajęcia pokazowe dla nauczycieli studiów podyplomowych UMCS.

Warte podkreślenia jest to, że klasy integracyjne powstały przy pełnej akceptacji lokalnych władz samorządowych, które pomimo istniejących trudności, ciągle nas wspierają i pomagają.

Poprzez stałe kontakty z różnymi instytucjami i organizacjami funkcjonującymi w środowisku lokalnym, poprzez coroczną organizację imprezy integracyjnej "Dni Radości", mamy swój udział w zmianie postaw wobec osób niepełnosprawnych, w postrzeganiu ich jako pełnowartościowych członków społeczeństwa.

Dziś po 12 latach integracji w naszej szkole możemy za kardynałem Stefanem Wyszyńskim powiedzieć:
"Integracja jest tą wartością,
która jednoczy wszystkich ludzi."Nas integracja zjednoczyła we wspólnym działaniu na rzecz dzieci, nauczyła wielkiej odpowiedzialności, pokory i szacunku dla drugiego człowieka.

Wiem że sporo ale love is brutal i niestety tyle tego było dnia Pon 19:21, 31 Mar 2008, w całości zmieniany 6 razy
INFORMACJA NA TEMAT REALIZACJI
POSTANOWIEŃ UCHWAŁY
W SPRAWIE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU
BEZROBOCIA W MIEŚCIE PŁOCKU

PŁOCK, SIERPIEŃ 2003

Część I
Realizacja postanowień Uchwały o rozwiązywaniu problemu bezrobocia w mieście Płocku

I. Uregulowania formalno – organizacyjne

Rada Miasta Płocka w dniu 27 listopada 2001 r. podjęła Uchwałę Nr 937/XLVI/01 w sprawie rozwiązywania problemu bezrobocia w mieście Płocku (opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z 2001 r. Nr 264 poz. 6301, z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z § 10 Uchwały Prezydent Miasta Płocka jest zobowiązany przedkładać Radzie Miasta Płocka sprawozdanie z realizacji postanowień uchwały w terminie do 15 marca i do 15 września każdego roku kalendarzowego.
Postanowienia uchwały realizuje Prezydent Miasta Płocka za pośrednictwem właściwych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Płocka oraz spółek prawa handlowego z udziałem kapitałowym Gminy Płock.
Do dnia 31 stycznia 2003 roku komórką organizacyjną Urzędu Miasta Płocka odpowiedzialną za koordynowanie działań zmierzających do realizacji postanowień uchwały był Pełnomocnik ds. Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia, którego obowiązki pełniła Pani Hanna Filipowicz – Sobieraj.
Z dniem 1 lutego 2003 roku na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia został powołany Pan Krzysztof Lewandowski.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia, zgodnie z przedstawioną koncepcją działania zatwierdzoną Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Miasta Płocka ( Zarządzenie 130/2003 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 17 marca 2003 roku z poźń. zmianami), realizuje następujące zadania:
1. Tworzenie i realizowanie założeń programowych, instytucjonalnych i prawnych w zakresie prawa lokalnego dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego miasta oraz spójności wytyczonych celów strategicznych ze strategią rozwoju regionu i województwa mazowieckiego,
2. Tworzenie i realizowanie kompleksowej promocji gospodarczej miasta i regionu oraz profesjonalnej obsługi inwestorów,
3. Tworzenie i realizowanie założeń programowych, instytucjonalnych i prawnych w zakresie prawa lokalnego dla zwalczania i przeciwdziałania zjawisku bezrobocia na terenie miasta Płocka
przy pomocy następujących komórek organizacyjnych:
I. Centrum Obsługi Inwestora
II. Centrum Rozwoju Gospodarczego
III. Centrum Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia i Analiz Rynku Pracy
Szczegółowy zakres zadań poszczególnych komórek organizacyjnych określa Regulamin Urzędu Miasta Płocka przyjęty Zarządzeniem 130/2003 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 17 marca 2003 roku z poźń. zmianami.
Budżet komórek organizacyjnych Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka w zakresie wydatków bieżących przyjęty Uchwałą Rady Miasta Płocka Nr102/VIII/03 z dnia 29 marca 2003r. i zmieniony Zarządzeniem Nr 486/03 z dnia 23.07.03 r. Prezydenta Miasta Płocka wynosi łącznie 157.000,00 zł, z czego na zadania z zakresu działalności Centrum Obsługi Inwestora kwota 110.000,00 zł, na zadania z zakresu monitorowania sytuacji na rynku pracy i aktywizacji zawodowej kwota 47.000,00 zł .
W I półroczu 2003 wydatkowano kwotę 43.134,16 zł. opis poniesionych wydatków umieszczono w treści niniejszego sprawozdania.
Ponadto w dyspozycji Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia pozostają środki finansowe zaplanowane na wydatki majątkowe, tj.: 500.000,00 zł. na udziały Gminy w Płockim Funduszu Poręczeń Kredytowych.

II. Realizacja postanowień Uchwały Rady Miasta Płocka

1. Postanowienia § 1 uchwały dotyczące zwolnień z podatku od nieruchomości podatników będących małymi przedsiębiorcami w rozumieniu art. 54 ustawy prawo działalności gospodarczej.

Komórka realizująca: Wydział Skarbu i Budżetu, Oddział Podatków i Opłat

Ze zwolnienia w wysokości 30% z podatku od nieruchomości korzysta dwóch przedsiębiorców. Decyzją administracyjną na 2003 rok przedsiębiorcy zostali zwolnieni z podatku od nieruchomości na łączną kwotę 24.289,80 zł. przy czym jedno ze zwolnień wynosi 18.027,40 zł., a kolejne 6.262,40 zł.
W miesiącu lipcu, zgodnie z procedurą zawartą w uchwale dokonano kontroli przedsiębiorców w zakresie spełnienia warunków upoważniających do częściowego zwolnienia z podatku od nieruchomości. W wyniku kontroli ustalono, że przedsiębiorcy wypełniają zobowiązania zawarte we wnioskach o częściowe zwolnienie z podatku, tj. stworzyli odpowiednio po 4 miejsca pracy. Kontroli dokonano na podstawie akt osobowych zatrudnionych pracowników, deklaracji ZUS i lisy obecności.

Dane za Wydziałem Skarbu i Budżetu

2. Postanowienia § 2 uchwały dotyczące wspierania organizacji mających za zadanie doradztwo rozwój i monitorowanie działalności na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw.

Podmiot wspierany: Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Urząd Miasta Płocka na podstawie umowy trójstronnej pomiędzy Fundacją, Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Rozwoju Technologii – Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych i Miastem Płock z budżetu miasta pokrywa koszty wynajmu przez Fundację pomieszczeń biurowych w obiekcie Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych przy ul. Targowej 16.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa realizuje program pożyczkowy skierowany do sektora małych i średnich przedsiębiorców, ukierunkowany na wspieranie rozwoju ich działalności ale również na zakładanie nowych firm przez osoby bezrobotne.

Realizacja programu w okresie sprawozdawczym

Wyszczególnienie Ogółem w tym miasto Płock
Ilość udzielonych pożyczek: 26 19
w tym: na działalność nowouruchomionych przedsięwzięć
7
7
Wartość udzielonych pożyczek
(w zł) 333 200 277 000
Średnia kwota pożyczki
(w zł) 12 807 14 579
Ilość nowych miejsc pracy 13 11

Z działalności pożyczkowej wzmocniono finansowo nowopowstałe firmy lub podejmowane nowe przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy korzystali z doradztwa w zakresie małej przedsiębiorczości.
Ponadto w ramach programu PIERWSZA PRACA udzielone zostały 3 pożyczki w łącznej kwocie 120 000 zł na stworzenie 3 nowych miejsc pracy dla absolwentów.
Złożone zostały kolejne 4 wnioski na kwotę 160 000 zł . do Banku Gospodarstwa Krajowego o wstępną akceptację i rezerwację środków.

Dane za Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

3. Postanowienia § 3 uchwały dotyczące objęcia szczególnym nadzorem wniosków składanych przez inwestorów.

Komórka realizująca: Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej

Wydział Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru w 2002 roku organizował spotkania z projektantami w celu przypomnienia obowiązujących przepisów z zakresu prawa budowlanego i prawa geodezyjnego oraz przekazania uwag i najczęściej spotykanych usterek, w przekładanych projektach do uzgodnienia w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, a następnie w wystąpieniach o uzyskanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i wydania pozwolenia na budowę.
Ustalono, że spotkania będą organizowane w miarę potrzeb, w związku ze zmianami przepisów prawnych.
Dnia 11 lipca 2003r. weszła w życie ustawa z dnia 27 marca 2003r. o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Po ukazaniu się przepisów wykonawczych do niniejszych ustaw planowane jest kolejne spotkanie z projektantami.
W Biurze Obsługi Klienta znajduje się wykaz obowiązujących przepisów prawnych z zakresu pracy Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, który na bieżąco jest aktualizowany.
W I półroczu 2003 do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej wpłynęły 293 sprawy. Wszystkie sprawy realizowane są zgodnie z terminami, w tym: 270 spraw załatwiono ( 1 sprawa nie została odebrana przez Zleceniodawcę), 23 sprawy są w toku uzgodnień.

Dane za Zespołem Uzgadniania Dokumentacji Projektowej

Komórka realizująca: Oddział Architektury i Urbanistyki

 Decyzje o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu

Od 1 stycznia 2003 r. do Referatu Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenów wpłynęło 65 wniosków o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji dotyczących sfery działalności gospodarczej. Rozpatrzono 37 wniosków, z czego wydano 32 decyzje, tj.: 27 decyzji pozytywnych i 5 decyzji odmownych.
Decyzje odmowne wydano w związku z niezgodnością planowanych zamierzeń inwestycyjnych z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bowiem w myśl art. 43 ust. o zagospodarowaniu przestrzennym nie można odmówić ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenów, jeżeli zamierzenie jest zgodne z przepisami prawa i ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Brak zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawę do odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenów.
Sposób załatwienia spraw:
 19 spraw załatwionych w terminie,
 13 spraw załatwionych po terminie,
 3 sprawy wycofane,
 2 sprawy nie rozpatrywane z innych przyczyn,
 28 spraw w toku postępowania.
Do głównych przyczyn przedłużającej się procedury ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenów należały:
 konieczność przeprowadzenia długotrwałej procedury związanej z ochroną środowiska,
 uzgadnianie inwestycji zlokalizowanych na terenach objętych ochroną konserwatorską z wojewódzkim oddziałem Służby Ochrony Zabytków,
 trudności z ustaleniem stron postępowania (nie przeprowadzone sprawy spadkowe) oraz ustalenia ich miejsca zamieszkania,
 zgromadzenie dodatkowych opinii w sprawie,
 rozstrzygnięcia spornych kwestii pomiędzy stronami postępowania, które dotyczyły m.in. formy zabudowy, ustanowienia drogi koniecznej,
 długotrwała procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w trybie określonym art. 44 ust. o zagospodarowaniu przestrzennym.

 Decyzje o pozwoleniu na budowę

W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 20 lipca 2003 r. do Referatu Administracji Architektoniczno - Budowlanej wpłynęło 401 wniosków w tym 20 wniosków dotyczących sfery działalności gospodarczej. W okresie tym wydano 20 decyzji o pozwolenie na budowę dla inwestycji dotyczących sfery działalności gospodarczej zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Płocka, z czego 18 pozytywnych i 2 decyzje negatywne.
Decyzje odmowne (negatywne) wydano na skutek:
 braku zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
 nie uzupełnienia przez inwestora braków we wnioskach określonych w postanowieniu

Dane za Wydziałem Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru – Oddział Architektury i Urbanistyki

Komórka realizująca: Oddział Geodezji, Katastru i Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa

 Decyzje o przekwalifikowaniu gruntów oraz podziałów geodezyjnych

W okresie od stycznia do lipca 2003 roku Oddział Geodezji, Katastru i Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa rozpatrzył 6 wniosków dotyczących działalności gospodarczej – w zakresie przekwalifikowania gruntów oraz podziałów nieruchomości. W zakresie spraw dotyczących podziałów nieruchomości (3 sprawy) wydano decyzje zatwierdzające podział, natomiast w zakresie spraw dotyczących przekwalifikowania gruntów (3 sprawy o wyłączenie części gruntów z produkcji rolniczej) udzielono stosownych odpowiedzi.

Dane za: Wydziałem Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru – Oddział Geodezji, Katastru i Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa

4. Postanowienia § 4 uchwały dotyczące uaktualnienia i uaktywnienia działalności promocyjnej w zakresie oferty inwestycyjnej miasta Płocka oraz inwentaryzacji nieruchomości Gminy Płock i przygotowania oferty wybranych nieruchomości do wspólnego inwestowania z podmiotami zewnętrznymi.

Komórka realizująca: Pełnomocnik ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia - Centrum Obsługi Inwestora, Centrum Rozwoju Gospodarczego oraz Centrum Analiz Rynku Pracy

W okresie sprawozdawczym komórki organizacyjne Pełnomocnika ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia prowadziły następujące działania zmierzające do uaktywnienia działalności promocyjnej w zakresie oferty inwestycyjnej miasta Płocka:
1) Podczas wizyty roboczej w Darmstadt Pełnomocnik ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia przedstawił ofertę inwestycyjną miasta Płocka w zakresie Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego, Europejskiego Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur oraz oferty promocyjne płockich przedsiębiorców podczas następujących spotkań:
 w Urzędzie Miasta Darmstadt z Panem Wernerem Vauth, Dyrektorem ds. Rozwoju Gospodarczego Miasta Darmstadt,
 W Izbie Przemysłowo – Handlowej z Panem Axelem Scheer, Zastępcą Dyrektora ds. Stosunków Międzynarodowych w Izbie Przemysłowo – Handlowej,
 w Parku Przemysłowym Hoechst we Frankfurcie nad Menem z Panem dr Andreasem Brockmeyerem, Dyrektorem ds. Marketingu i Promocji,
 Seminarium - Centra technologii/inkubatory firm narzędziem restrukturyzacji regionów i podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw zorganizowanym przez Wydział Ekonomiczno – Handlowy Konsulatu RP w Kolonii oraz Wydział Wspierania Gospodarki i Spraw Europejskich Zarządu Miasta Aachen,
 Międzynarodowym Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler.

Efektem powyższych działań jest m.in. współpraca gospodarcza ze wskazanymi podmiotami w zakresie:
 wspólnego ofertowania przedsiębiorstw do Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego,
 możliwości współuczestniczenia w realizowanych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
 organizacji wspólnej z Izbą Przemysłowo – Handlową z Darmstadt misji gospodarczej w maju 2004 roku,
 Organizacji wspólnych projektów w zakresie targów gospodarczych i misji dla polskich i niemieckich przedsiębiorstw z wykorzystaniem obiektów Międzynarodowego Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler,
 wymiany informacji gospodarczych miast i regionów oraz ofert inwestycyjnych i promocyjnych przedsiębiorstw,
 organizacji wymiany młodzieży w zakresie praktyk i staży.

Szczegółowe sprawozdanie z roboczej wizyty w Niemczech znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Płocka

2) Projekty Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego, Europejskiego Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur zostały przedstawione przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia na spotkaniu z Ambasadorem Japonii w Urzędzie Miasta Płocka.
3) Zainicjowano działania zmierzające do zorganizowania w Płocku misji gospodarczych poprzez nawiązanie współpracy z Radcami Handlowymi Ambasad: Niemiec, Włoch, Francji, USA, Norwegii, Litwy, Bułgarii, Chorwacji, Szwecji. Efektem prac była wizyta robocza Pana Guglielmo Cioni - Dyrektora oraz Pani Katarzyny Gałwa - Analityka Rynku Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego. W czasie spotkania Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Integracji Europejskiej przedstawili oferty inwestycyjne płockich przedsiębiorców oraz projekty inwestycyjne miasta Płocka, przy czym szczególnym zainteresowaniem gości cieszyły się projekty planowane do realizacji przy wykorzystaniu środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, tj.: Budowa dróg dojazdowych do II przeprawy mostowej, Płocki Park Technologiczno – Przemysłowy, Europejskie Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur, oraz projekty z zakresu gospodarki wodno – ściekowej. Szczególnym zainteresowaniem ze strony włoskich przedsiębiorstw cieszą się oferty firm z sektora budownictwa głównie drogowego, ochrony środowiska, branży teleinformatycznej oraz chemicznej. Podczas spotkania ustalono wstępny termin zorganizowania misji gospodarczej na październik 2003 roku.
4) Zainicjowano realizację Programu Gmina Przyjazna Inwestorowi (GPI), którego celem jest pomoc lokalnym władzom w przygotowaniu kadry do kompleksowej obsługi inwestora oraz produktu dla inwestora, czyli terenów inwestycyjnych, jak również baz danych zawierających informacje niezbędne dla inwestora. W celu szerszej promocji gospodarczej regionu i zwiększenia tym samym liczby ofert inwestycyjnych zorganizowano prezentację oferty certyfikacji gmin w Programie Gmina Przyjazna Inwestorowi dla następujących gmin:
 z powiatu płockiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Płocku: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Wyszogród,
 z powiatu sierpeckiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Sierpcu: Sierpc – Urząd Miasta, Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc – Urząd Gminy, Szczutowo, Zawidz,
 z powiatu gostynińskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Gostyninie: Gostynin – Urząd Miasta, Gostynin – Urząd Gminy, Pacyna, Sanniki, Szczawin Kościelny
Do audytu wewnętrznego prowadzonego przez firmę Enterplan Spółka z.o.o. w W-wie w ramach GPI zgłosiły się gminy: Płock, Bielsk, miasto Sierpc i gmina Drobin. Obecnie Gmina Płock przeprowadziła przetarg w ramach którego wyłoniono realizatora Programu Gmina Przyjazna Inwestorowi „GPI” i podpisana jest umowa o realizację tego programu.
5) Prowadzono działania związane z pomocą płockim przedsiębiorcom w nawiązywaniu i prowadzeniu kontaktów gospodarczych z partnerami polskimi i zagranicznymi, w tym:
• Prowadzono współpracę w zakresie wymiany informacji gospodarczych z regionem West Midlands w Wielkiej Brytanii poprzez przedstawiciela regionu akredytowanego przy Komisji Europejskiej. Wymiana informacji dotyczyła podwykonawców, dystrybutorów, inwestorów i potencjalnych partnerów joint – venture w sektorach: transportu, budownictwa, żywności i napoi, turystyki i wypoczynku, wzornictwa, technologii informatycznych i komunikacyjnych, usług, ochrony środowiska i medycyny,
• Przeprowadzono akcję promocyjną oraz rekrutację dla przedsiębiorstw z miasta i regionu w związku z organizowaną przez Ambasadę austriacką misją gospodarczą. Informacje na temat możliwości udziału w przedsięwzięciu, zgodnie z wytycznymi otrzymanymi z Ambasady Austriackiej w Polsce, zostały przekazane do 75 płockich firm z branży chemicznej, turystycznej, spożywczej i energetycznej. Ostatecznie udział w misji zgłosiło 5 płockich firm z branży turystycznej i chemicznej,
 Zorganizowano, w ramach V Pikniku Europejskiego, Polsko – Niemiecką Konferencję Biznesową, w której udział wzięło ok.140 przedsiębiorców z terenu miasta Płocka i regionu. Konferencja połączona była z prezentacją projektów: Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego i Europejskiego Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur w aspekcie działalności małych i średnich przedsiębiorstw,
 Pośredniczono w nawiązaniu kontaktów gospodarczych dla przedsiębiorców poszukujących konkretnych partnerów (2 sprawy),
 Przesyłano otrzymywane oferty współpracy do płockich firm umieszczonych w bazie danych, z uwzględnieniem branż prowadzonej działalności (3 sprawy),
 Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia brał udział, jako moderator grupy, w pracach nad rewitalizacją Strategii Rozwoju Miasta Płocka w ramach Forum dla Płocka organizowanego przez UNDP, PKN ORLEN S.A. i Urząd Miasta Płocka,
 Współpracowano z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Płocka ds. Integracji Europejskiej w zakresie informacji dotyczących możliwości finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstw ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Przygotowanie informacji i organizacja spotkań z Pełnomocnikiem dla około 30 przedsiębiorców z terenu miasta Płocka i regionu.
6) Przygotowano oferty inwestycyjne na prośbę dwóch podmiotów gospodarczych oraz Centrum Wspierania Biznesu w Płocku w zakresie wskazania terenów możliwych do zainwestowania wraz z określeniem możliwości infrastrukturalnych i informacjami dotyczącymi warunków i procedur ulg inwestycyjnych związanych z zatrudnieniem osób bezrobotnych.
7) Na wniosek Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego przeprowadzono akcję promocyjną oraz rozpoznanie co do możliwości uczestnictwa w programie „Agroturystyka Szansą Pojezierza Gostynińskiego w Zjednoczonej Europie”, prowadzonym przez Stowarzyszenie, wśród potencjalnych beneficjentów z terenu miasta Płocka i okolic. W wyniku prowadzonych działań rozpoznano możliwość uczestniczenia w Programie dla 6 beneficjentów.
Obecnie w przygotowaniu jest uaktualnienie danych przesłanych uprzednio do wydania na 2003 rok (koszt publikacji wyniósł 5.612,00 zł. zł.) do Katalogu Ofert Inwestycyjnych Polskich Miast i Gmin wydawanym przez Business Publications Polska. Przesłane informacje (w języku polskim i angielskim) zawierają poza danymi teleadresowymi i geograficznymi miasta Płocka i Urzędu Miasta Płocka również informacje gospodarcze (otoczenie biznesu, turystyka, bezrobocie), aktualne oferty inwestycyjne, informacje dotyczące możliwości inwestowania, w tym informacje na temat projektu Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego. Miasto Płock zgłosiło również swój akces do internetowej bazy danych www.kompass.com, jednakże ze względu na ograniczone środki finansowe wybrano ofertę bezpłatną czyli umieszczenie ogólnych danych teleadresowych na temat Urzędu Miasta.
9) Podjęto działania zmierzające do opracowania Płockiego Podręcznika dla Inwestorów zawierającego nie tylko aktualne oferty inwestycyjne oraz informacje na temat możliwości inwestowania, ulg i zwolnień dla inwestorów, ale również opis procedur administracyjnych związanych z procesem inwestowania.
10) Opracowano Program Pomocy Płockim Przedsiębiorcom, który w formie Uchwały Rady Miasta zostanie przedłożony Radzie Miasta Płocka. Projekt uchwały Rady Miasta stanowi Załączniki do niniejszej informacji.

 W zakresie aktywnych form zwalczania bezrobocia zrealizowano również następujące zadania:
1) Zorganizowano i koordynowano prace związane z kompleksową obsługą bezrobotnych absolwentów zatrudnionych w formie staży, w Urzędzie Miasta Płocka, w ramach programu „Pierwsza Praca”. Według stanu na dzień 31.07.2003 r. zorganizowano 27 staży absolwenckich w Urzędzie Miasta Płocka - dane w tabeli poniżej. Nadto w miesiącu sierpniu 2003 r. zostanie zorganizowana następna tura staży absolwenckich w Programie „Pierwsza Praca” tak aby ich stan w roku 2003 r wyniósł łącznie ze stażystami w ramach Programu Gminnego Punktu Informacji o Unii Europejskiej -
52 osoby.
2) Inicjowano i koordynowano prace związane z organizowaniem i finansowaniem robót publicznych dla bezrobotnych pozostających bez pracy dłużej niż 12 miesięcy. W ramach robót publicznych zorganizowano 59 miejsc pracy w spółkach z udziałem kapitałowym Gminy Płock oraz w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym - dane w tabeli poniżej.
3) Brano udział w posiedzeniach i pracach Forum - Partnerstwa na Rzecz Ziemi Płockiej przy Staroście Płockim.
4) Sporządzano comiesięczne zestawienia i analizy dotyczące stanu i struktury bezrobocia wg. rodzaju działalności, ostatniego miejsca pracy, przyczyn zwolnienia z pracy na obszarze miasta Płocka na podstawie sprawozdań statystycznych MGPiPS 01 otrzymywanego z Powiatowego Urzędu Pracy. Wskazane Sprawozdania stanowią Załącznik do niniejszej Informacji.
5) Przygotowywano materiały i analizy dla uczestnictwa Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia w Powiatowej Radzie Zatrudnienia w Komisjach: Komisji Pożyczkowej Powiatowego Urzędu Pracy, Komisji ds. Prac Interwencyjnych, Komisji ds. Robót Publicznych.

Dane za Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia – Centrum Obsługi Inwestora, Centrum Rozwoju Gospodarczego, Centrum Analiz Rynku Pracy

Komórka realizująca: Oddział Planowania Strategicznego

Oddział Planowania Strategicznego przeprowadził w 2002r. pełną inwentaryzację nieruchomości Gminy Płock, a po jego analizie przygotował propozycję ofert inwestycyjnych dla następujących terenów:

 Oferty do wspólnego zainwestowania z podmiotami zewnętrznymi

 Osiedle Trzepowo – 14 ofert inwestycyjnych dla podmiotów zewnętrznych
 Tereny u zbiegu ulic Długa i Kobiałka – 11 ofert inwestycyjnych
 Tereny po byłej jednostce wojskowej – 7 ofert inwestycyjnych
 Obszar Śródmieścia – 2 oferty inwestycyjne
 Tereny przy ul. Gwardii Ludowej – 1 oferta inwestycyjna

 Oferty inwestycyjne na działalność gospodarczą; usługi, handel oraz działalność produkcyjną i przemysł

 Ulica Kwiatka - 1 oferta
 Ulica Topolowa - 3 oferty
 Ul. Otolińska – Targowa - 2 oferty
 Wiadukt - 1 oferta

 Oferty inwestycyjne dla nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe

 9 ofert nieruchomości położonych w różnych częściach miasta, głównie na osiedla Borowiczki

Oferta inwestycyjna (w zakresie informacji WUG.I) nie była aktualizowana od 31 grudnia 2002r., w związku z brakiem stosownych postanowień w sprawie procedury współdziałania różnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Płocka przy opracowywaniu ofert inwestycyjnych miasta Płocka.
W zakresie realizacji działań zmierzających do utworzenia Płockiego Parku Technologicznego Oddział Planowania Strategicznego opracował ofertę inwestycyjną na potrzeby Parku Technologicznego obejmującą także uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, w tym opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z których wszystkie zostały uchwalone z wyjątkiem projektu mpzp PKN ORLEN S.A. aktualnie wykładanego do publicznego wglądu i przewidzianego do uchwalenia z końcem IV kwartału 2003.

Dane za: Wydziałem Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru – Oddział Planowania Strategicznego

Komórka realizująca: Oddział Promocji Gospodarczej

Wśród działań podejmowanych przez Oddział w zakresie promocji gospodarczej wymienić należy:
1) Organizację i prowadzenie procesu audytu „Strategii Rozwoju Miasta Płocka do 2012 roku” pod kątem aktualizacji celów strategicznych w ramach porozumienia z UNDP (agendą ONZ ds. rozwoju). W sierpniu uaktualniona strategia zostanie przedstawiona Radzie Miasta Płocka.
2) Podpisanie umowy „Fundusz Grantowy dla Płocka” w ramach realizowanego wspólnie z UNDP Urzędem Miasta Płocka i PKN ORLEN S.A. projektu Forum dla Płocka. Celem Funduszu jest wspieranie działalności organizacji pozarządowych nie działających w celu osiągnięcia zysku, ale realizujących cele na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. Zdaniem ekspertów ONZ jest to jeden z trzech najlepszych projektów dotyczących polityki społecznej na świecie. W październiku br. zostanie on zaprezentowany na konferencji Banku Światowego w Warszawie jako najlepszy projekt polski.
3) Zainicjowanie działań prowadzących do utworzenia Izby Gospodarczej Regionu Płockiego.
4) Realizację Polsko - Ukraińsko - Amerykańskiego Projektu PAUCI we współpracy ze Stowarzyszeniem Konsultantów UMBRELLA (I etap we wrześniu 2003, II etap w kwietniu 2004 roku). Celem projektu jest wymiana doświadczeń polskich i ukraińskich gmin w zakresie planowania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju oraz nawiązanie bezpośredniej współpracy. Program jest finansowany ze środków Polish - American - Ukrainian Cooperation Initiative (PAUCI).
5) Planowana jest realizacja kolejnego projektu pn. „Efektywne wdrożenie Europejskiego Systemu Zarządzania Środowiskowego EMAS poprzez Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju” w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Konsultantów Umbrella. Wśród miast uczestniczących w projekcie (5 greckich, 3 węgierskich, 3 estońskich, 7 czeskich i 5 polskich) wyłonione zostaną najlepsze praktyki w dziedzinie zarządzania środowiskiem, tj. gospodarki odpadami komunalnymi, zarządzania inwestycjami budowlanymi, gospodarki energetycznej, gospodarki wodnej, zaangażowania społeczności lokalnej w promowanie zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania kontrolą planowania i budów.

Inne realizowane projekty promocyjne:
1) Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektronicznej ASTIGMATIC PŁOCK 2003, który odbył się w dniach 1 - 2 sierpnia 2003. Festiwal odbił się szerokim echem w Polsce i Europie i zyskał bardzo przychylne opinie muzyków i gości. Impreza będzie odbywała się w Płocku cyklicznie.
2) Nowe przygotowywane wydawnictwa, wśród nich informator o Płocku wraz z częścią gospodarczą i ulotka promocyjna, również w wersji na CD.
5. Postanowienia § 5 uchwały dotyczące przekazywania corocznej dywidendy w spółkach z udziałem kapitałowym gminy powyżej 50% na inwestycje tychże podmiotów, o ile cel inwestycji wskazywać będzie na realne możliwości łagodzenia bezrobocia oraz nie pobierania dywidendy tych spółek do wysokości planowanych inwestycji

Płocka Energetyka Cieplna Sp. z o.o.

Zadania inwestycyjne spółki wynikające z przyjętego planu rzeczowo-finansowego na rok 2003 r. realizowane są przede wszystkim siłami własnymi, co pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału ludzkiego przedsiębiorstwa spółki, posiadającego stosowne umiejętności, doświadczenia i uprawnienia niezbędne przy realizacji zadań ciepłowniczych.
Realizacja inwestycji wykonywanych we własnym zakresie ma pełne pokrycie w zatrudnieniu spółki i w zasadzie nie występuje potrzeba zatrudnienia dodatkowych osób.
W planie inwestycyjnym na I półrocze 2003 r. zawarte były również zadania przewidziane do realizacji w wykonawstwie obcym. Dotyczyło to przede wszystkim likwidacji komory ciepłowniczej i wymiany odcinka sieci w ul. Jachowicza oraz wymiany sieci w ul. Bielskiej. Zostały zrealizowane przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargu nieograniczonego.
Ponadto, w wyniku przyjętego w miesiącu lipcu nowego schematu organizacyjnego oraz w związku z przechodzeniem pracowników na emeryturę w kilku przypadkach wystąpi konieczność zatrudnienia pracowników w trybie rekrutacji zewnętrznej.

Agencja Rewitalizacji Starówki ARS Sp. z o.o.

W wyniku przeprowadzonej analizy Uchwał Rady Miasta Nr 937/XLVI/01 oraz Nr 978/XLVIII/01 Zarząd Spółki informuje, iż przystąpił do prac nad opracowaniem kompleksowej Strategii Rozwoju Spółki. Jednym z głównych założeń dla wskazanego opracowania jest realizowanie procesów inwestycyjnych związanych z rewitalizacją historycznej substancji urbanistycznej i architektonicznej miasta Płocka na obszarze objętym procesem rewitalizacji z wykorzystaniem środków finansowych przeznaczonych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zachowanie i odbudowę dziedzictwa kulturowego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Wobec powyższego można stwierdzić, iż zwiększona liczba prowadzonych projektów inwestycyjnych, przy założeniu otrzymania dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, może skutkować zwiększeniem liczby miejsc pracy w spółce oraz pozytywnym wpływem na zatrudnienie w firmach realizujących wykonawstwo inwestycji już w I półroczu 2004 roku.
Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Wszelkie inwestycje spółki są zlecane firmom zewnętrznym w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Zwiększając zakres i ilość robót jedynie w ten sposób można przyczynić się do rozwiązania problemu bezrobocia w Płocku. Spółka w ramach trójstronnego porozumienia z Prezydentem Miasta Płocka i Powiatowym Urzędem Pracy w Płocku zatrudniła 4 bezrobotne osoby w ramach robót publicznych. Osoby te wykonują prace z zakresu administrowania zasobem mieszkaniowym spółki. Dwie z nich mają szanse na stałą pracę w MTBS sp. z o.o. Aktualnie zostały złożone wnioski o kolejne dwie osoby.

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o.

Zarząd spółki mając na uwadze znaczenie wszelkiego rodzaju działań zmierzających do łagodzenia skutków bezrobocia zatrudnił od 5 maja 2003 r. w ramach robót publicznych 8 bezrobotnych pracowników w tym: jedną osobę na stanowisku nierobotniczym na umowę o pracę na czas określony (6 miesięcy) do prac związanych z wykonywaniem prac sezonowych tj. utrzymanie i konserwacja zieleni w administrowanych przez spółkę w zasobach mieszkaniowych
Realizując swoją statutową działalność Miejski Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej - Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. kontynuować będzie przygotowywania do realizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie mieszkań czynszowych na wynajem przy ul. Kochanowskiego 13.
Specyfikacja spółki oraz uwarunkowania prawne i ekonomiczne nie dają możliwości utworzenia w krótkim czasie nowych i trwałych miejsc pracy dla bezrobotnych. Możliwość ewentualnego zatrudnienia osób bezrobotnych powstanie po zakończeniu inwestycji. Nowe miejsca pracy będą związane z konserwacją oraz utrzymaniem porządku i czystości w obiektach.
Jednocześnie informujemy, że od miesiąca sierpnia 2003 r. organizujemy 2 dodatkowe miejsca pracy w ramach robót publicznych.

Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o.

Spółka uczestniczy aktywnie w programie organizacji robót publicznych. W miesiącu maju 2003 r. zostały podpisane 2 umowy, w ramach których spółka zatrudnia 5 osób. Są to osoby, które pozostawały osobami bezrobotnymi od wielu miesięcy a w ramach programu robót publicznych są zatrudnieni jako pracownicy zajezdniowi oraz kontrolerzy ruchu. Spółka złożyła jednocześnie kolejny wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy o zatrudnienie następnych 3 osób bezrobotnych. Zatrudniona ilość osób wyczerpuje możliwości finansowe spółki.
RYNEX Sp. z o.o. Płock

Zarząd Spółki RYNEX informuje, iż na dzień dzisiejszy nie przewiduje wzrostu zatrudnienia w spółce.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach k. Płocka Sp. z o.o.

Zarząd po dokonanej analizie przedstawia kierunki działań, których perspektywiczna realizacja pozwoli w określonym czasie zwiększyć zatrudnienie w Spółce. Kierunki działań inwestycyjno-organizacyjnych przedstawiają się następująco:

Planowane zadanie inwestycyjne

L.P Inwestycja Planowane zatrudnienie (etat)
1 Recykling samochodowy 8 – 10
2 Przyjmowanie osadów pościekowych 4 – 5
3 Unieszkodliwianie niektórych odpadów nietypowych jak: ziemia zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi, odpady ropopochodne po czyszczeniu zbiorników, podkłady kolejowe 2
4 Dalsza przeróbka odzyskanych surowców wtórnych (tworzywa sztuczne) 2
5 Selektywna zbiórka odpadów 3

Ponadto w ramach robót interwencyjnych zatrudniono 6 osób, na okres od 07.10.2002 r. do 31.12. 2003 roku (z możliwością zatrudnienia w spółce po upływie wskazanego okresu) oraz w ramach Programu Agroalternatywa 2002/2003 zatrudniono 9 osób do realizacji robót pomocniczych przy budowie ekranu akustycznego w okresie od 11.12.2002 do 10.04.2003.

Wodociągi Płockie Sp. z o.o.

Zarząd Spółki planuje realizację inwestycji ściekowych co może spowodować wzrost zatrudnienia w płockich firmach, ponieważ będą one miały największe szanse na wygranie przetargów na realizację robót, przez co spółka w sposób pośredni wpłynie na łagodzenie skutków bezrobocia w mieście.
Spółka stara się świadczyć usługi na najwyższym poziomie i jednocześnie z jak najniższym kosztem własnym. W związku z tym tworzenie nowych miejsc pracy nie jest możliwe, ponieważ prowadziłoby to do wzrostu kosztów a w konsekwencji do wzrostu opłat za wodę i ścieki.
Biorąc powyższe można wnioskować, iż spółka w sposób bezpośredni nie ma możliwości łagodzenia skutków bezrobocia, gdyż zatrudnienie nowych pracowników zwiększałoby koszt działalności spółki.
Jednakże w okresie sierpień – wrzesień 2003 planowane jest zatrudnienie 12 osób bezrobotnych w ramach robót publicznych do bieżących prac Spółki.

Dane za Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Oddział Nadzoru Właścicielskiego

6. Postanowienia § 6 uchwały dotyczące pkt.1 wsparcia dla Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych
Zgodnie z Porozumieniem Nr 5/WB.II/P/11/02 z 19 kwietnia 2002 roku na dofinansowanie działalności bieżącej Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych zabezpieczono i przekazano z budżetu miasta Płocka w 2003 r. kwotę 40.000,00 zł.
Mimo, iż w ramach programu inkubowania firm w latach 1997 – 2002 w obiekcie przy
ul. Targowej 16 pomieszczenia wynajmowało średniorocznie 10 firm, a koszty remontów bądź modernizacji wynajmowanych pomieszczeń pokrywane były przez firmy uczestniczące w programie Inkubatora, natomiast wydatki związane z modernizacją części wspólnych oraz istniejących instalacji zgodnie z zawartymi umowami ponosił Wynajmujący, czyli Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych w ramach prowadzonej działalności, w trakcie prac nad budżetem miasta Płocka na 2003 rok nie został uwzględniony wniosek o zabezpieczenie kwoty 50.000,00 zł. na remont budynku Inkubatora przy ul. Targowej 16.
Nadmienić należy, że stan techniczny budynku wymaga kompleksowego remontu, w tym również wymiany starej instalacji elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej, które do tej pory były remontowane we własnym zakresie, a dla potrzeb IPI zaadoptowany został stary budynek socjalny byłej Fabryki Maszyn Żniwnych bez podpiwniczenia. Niewystarczająca wysokość środków finansowych przeznaczonych na adaptację budynku niestety uniemożliwiła wykonanie wymiany w/w instalacji.
Ponadto obiekt przy ul. Targowej 16 pozostaje nadal własnością gminy Płock przekazanym w użytkowanie Stowarzyszeniu RCRT- IPI na okres 10 lat od 1996 roku. Mimo starań ze strony Zarządu Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych o przekazanie obiektu na własność Stowarzyszenia sprawa ta nie została dotychczas pomyślnie rozpatrzona. Brak uregulowania powyższej sprawy uniemożliwia Stowarzyszeniu występowanie o dofinansowanie do rządowych i pozarządowych instytucji finansowych.
Wobec powyższego, w okresie sprawozdawczym z uwagi na brak środków inwestycyjnych w obiektach I.P.I. poza zwykłymi naprawami i pracami estetyzacyjnymi nie prowadzono prac inwestycyjnych.

 W ramach bieżącej działalności Statutowej Stowarzyszenie realizowało:
1) Program Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej TOR #10 rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości oraz łagodzenia skutków bezrobocia, w tym prowadziło następną edycję kwalifikowania firm do programu. Należy przy tym zaznaczyć, iż Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej – Departament Polityki Rynku Pracy opracowało Informację o wynikach realizacji zadań wspierających rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w 2002 r., której analiza wykazuje że I.P.I w Płocku zrealizował stawiane przed nim wymagania, a w zestawieniu z porównywalnymi instytucjami /innymi inkubatorami TOR # 10 - o porównywalnej powierzchni/ jego rezultaty plasują się w tej samej skali porównawczej. Program TOR # 10 jest na bieżąco monitorowany przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej a do sprawozdawczości i decyzji podejmowanych przez Stowarzyszenie w ramach w/w programu nie było uwag.
2) Trójstronne porozumienie pomiędzy Gminą Płock i Fundacją Rozwoju Polskiego Rolnictwa, które w swojej treści, poprzez zlokalizowanie biura terenowego Fundacji ds. pożyczek dla małej przedsiębiorczości umożliwia korzystanie z mikropożyczek firmom pozostającym w programie Inkubatora oraz osobom bezrobotnym chcącym rozpocząć samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej .
3) W porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Płocku organizowało procedurę kierowania do inkubatora bezrobotnych poszukujących pracy lub chcących przystąpić do programu Inkubatora oraz konsultacji w zakresie samozatrudnienia i możliwości podjęcia działalności gospodarczej.
W tym zakresie wykorzystywano również opracowane przez Stowarzyszenie a współfinansowane ze środków Gminy Płock poradniki „Zrób bussines w Płocku” oraz „Pomoc publiczna dla małych i średnich przedsiębiorstw”.
4) Uczestniczyło w konsultacjach dla Mazowieckiego Urzędu Pracy na bazie programów przedstawionych przez I.P.I założeń programu „Pierwsza Praca”.
Według stanu na dzień 31 lipca 2003 r. w ramach Programu Inkubowania Przedsiębiorczości, w Inkubatorze prowadzą działalność:
 4 firmy utworzone przez osoby bezrobotne (objęte systemem preferencji), zatrudniające 29 osób, w tym 17 uprzednio bezrobotnych,
 6 firm - lokatorów strategicznych (objętych częściowo systemem preferencji dotyczących zatrudnienia osób bezrobotnych), zatrudniających 20 osób, w tym 5 osób uprzednio bezrobotnych.

Dane za Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Rozwoju Technologii – Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych

7. Postanowienia § 6 uchwały dotyczące pkt.2 podjęcia i wzmożenia działań zmierzających do utworzenia na wyznaczonym terenie Miasta Płocka Płockiego Parku Technologicznego.
Informacja w II części sprawozdania dotyczącej Projektów realizowanych przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia.

8. Postanowienia § 7 uchwały dotyczące utworzenia Funduszu Gwarancji i Poręczeń Kredytowych
Informacja w II części sprawozdania dotyczącej Projektów realizowanych przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia.

9. Postanowienia § 9 uchwały dotyczące podejmowania działań mających na celu dostosowanie kierunków kształcenia w szkolnictwie ponadgimazjalnym, a także w szkolnictwie wyższym pod potrzeby zmieniającego się rynku pracy

Komórka realizująca: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu – Oddział Oświaty

Zgodnie z przyjętą wcześniej koncepcją reformy systemu oświaty wprowadzane trzy-etapowo zmiany programowe i strukturalne płockiego szkolnictwa, które nadążały za tempem przemian ustrojowych, cywilizacyjnych i społecznych, winny stwarzać równe szanse edukacyjne dzieciom i młodzieży z różnych środowisk, a przede wszystkim reagować na potrzeby rynku pracy.
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Płock na rok szkolny 2003/2004, /zawody i kierunki kształcenia zostały pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Radę Zatrudnienia – uchwała nr 16/2003 z 17 kwietnia br./, na dzień 3 lipca 2003r. przedstawia się następująco;

Wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych
Typy szkół
Liczba szkół Planowana
liczba oddziałów klas pierwszych Wyniki rekrutacji
w zespołach samodzielne Liczba oddziałów Liczba uczniów
Licea profilowane
5 - 10 11 329
Technika
5 - 19 19 568
Zasadnicze szk. zaw.,
w tym specjalne 5 - 16 20 504
- 1 5 5 43
Licea ogólnokształcące 2 3 39 41 1247
Razem
w tym: specjalne 16 4 94
83 2648
- 1 7 7 43

Wyniki naboru do liceów profilowanych

L.p. Profil kształcenia
ogólnozawodowego Liczba oddziałów Liczba uczniów
do których dokonano naboru we wszystkich oddziałach danego profilu
1 Zarządzanie informacją 1 28
2 Usługowo – gospodarczy 3 84
3 Ekonomiczno – administracyjny 3 92
4 Elektroniczny 1 29
5 Kształtowanie środowiska 1 35
6 Mechatroniczny 1 28
7 Spedycyjno – transportowy 1 33
Razem 11 329

Wyniki naboru do techników

L.p. Kierunek kształcenia zawodowego
/Technik/ Liczba oddziałów
Liczba uczniów

1 Technik mechanik 4 102
2 Technik ochrony środowiska 1 34
3 Technik budownictwa 1 34
4 Technik urządzeń sanitarnych 1 34
5 Geodeta 1 33
6 Elektryk 1 31
7 Elektronik 1 30
8 Ekonomista 4 123
9 Handlowiec 1 24
10 Hotelarz 1 30
11 Żywienie i gospodarstwo domowe 2 60
12 Technolog żywności 0,5 18
13 Technolog odzieży 0,5 15
Razem 19
568

Wyniki naboru do zasadniczych szkół zawodowych

L.p. Zawody Liczba oddziałów Liczba uczniów
1 Stolarz 0,5 20
2 Dekarz 0,5
3 Mechanik monter maszyn i urządz. 1 31
4 Kucharz małej gastronomii 2 64
5 Fryzjer 1,5 65
6 Krawiec 0,5
7 Piekarz 0,5 32

8 Cukiernik 0,5
9 Elektromechanik 1 32
10 Mechanik pojazdów samochod. 1 32
11 Elektryk 1 30
12 Monter instalacji sanitarnych 1 30
13 Murarz 1 29
14 Technolog robót wykończ. 1 30
15 Sprzedawca 1 31
15 Klasa wielozawodowa 1 35
Razem 15 447

Dotychczasowy nabór do zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej

L.p. Zawody Liczba oddziałów Liczba uczniów
1 Kucharz małej gastronomii 4 11
2 Piekarz 2
3 Cukiernik 2
4 Krawiec 3
5 Introligator 6
6 Stolarz 1
7 Mechanik pojazdów samochod. 5
8 Fryzjer 6
9 Oddział przysposabiający do pracy 1 7
Razem 5 43

Ogółem we wszystkich oddziałach klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych będzie uczyło się 2648 uczniów. Nie jest to liczba ostateczna, ponieważ przyjęcia do szkoły specjalnej ciągle trwają. Tego typu placówki nie obowiązują zasady naboru dla szkół masowych.
W związku ze zwiększonym zainteresowaniem kształceniem ogólnym i ekonomicznym w stosunku do planowanego naboru zwiększono o 3 liczbę oddziałów – po jednym w Zespole Szkół Ekonomiczno - Kupieckich, III LO i IV LO.
Ze względu na słabe wyniki egzaminów gimnazjalnych i na świadectwach ukończenia tych szkół koniecznym stało się utworzenie 4 dodatkowych oddziałów klas I zasadniczej szkoły zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 w Płocku. Dodatkowa oferta dotyczyła głównie dziewcząt, którym zaproponowano naukę w zawodach: piekarz, ciastkarz, kucharz małej gastronomii, fryzjer.
Dokonano także naboru do klas I techników zawodowych na podbudowie szkół zasadniczych /TZ/ oraz od 25 sierpnia rozpocznie się nabór do szkół policealnych /PSZ/. Są to „stare” typy szkół ponadpodstawowych, do których aż do 2005r. dokonywany będzie nabór gwarantujący drożność nauki dla uczniów kolejnych klas III „starych” szkół zasadniczych oraz klas IV liceów ogólnokształcących i liceów technicznych.
Przyjęto do 8 klas I TZ 255 uczniów.
W PSZ przygotowanych jest 150 miejsc w 5 klasach, w tym nowość – technik obsługi ruchu turystycznego w nowo utworzonym Policealnym Studium Zawodowym przy ZSZ Nr 6 / Uchwała Nr 175/ XII/03 Rady Miasta Płocka z dnia 26 czerwca br./.

 Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy

W zakresie gromadzenia i przepływu informacji o absolwentach studiów nauczycielskich i nauczycielach pozostających bez zatrudnienia, Oddział Oświaty kontynuował gromadzenie danych o nauczycielach poszukujących pracy. Od początku roku kalendarzowego wpłynęło 107 ofert Niestety, nadal nie otrzymujemy informacji zwrotnych, ilu z pośród nich znalazło zatrudnienie, szczególnie jeśli nastąpiło to poza oświatą lub poza terenem miasta Płocka. Chociaż w nowym roku szkolnym ok. 40 osób znajdzie zatrudnienie w płockich szkołach. Szczególnie w Gimnazjum Nr 8, gdzie dyrekcja szkoły zatrudni nauczycieli aż na 26 etatach przeliczeniowych. Dla poszczególnych osób jest to przynajmniej po ½ etatu, co pozwala na rozpoczęcie drogi awansu zawodowego nauczyciela.
Kontynuowana jest ścisła współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy poprzez osobę kierownika - Panią Lidię Augustyn.

Część II
Realizacja projektów prowadzonych
przez
Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia

I.
 PROJEKT
PŁOCKI PARK TECHNOLOGICZNO PRZEMYSŁOWY

W okresie sprawozdawczym dla realizacji projektu podjęto następujące działania i uzyskano następujące efekty:
 Od miesiąca marca prowadzone są rozmowy z przedstawicielami PKN ORLEN S.A. jako głównym podmiotem uczestniczącym z Miastem Płock w projekcie Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego. Efekty dotychczasowych negocjacji przedstawiają się w sposób następujący:
I. Zarząd PKN ORLEN S.A. podjął uchwałę o przystąpieniu do projektu Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego,
II. Określono Strukturę Zarządzającą Projektem,
III. Określono obszary współpracy pomiędzy PKN Orlen S.A. a miastem Płock dla których powołane zostaną zespoły robocze,
IV. Projekt został wpisany w opracowywaną w ramach Forum dla Płocka,
- organizowanego przez UNDP, PKN ORLEN S.A. i Urząd Miasta Płocka - Strategię Zrównoważonego Rozwoju,
V. Określono możliwości finansowania i ścieżki finansowe dla projektu, przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 1 Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności z wykorzystaniem instytucji otoczenia biznes, działania 1.3. Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Gospodarki.
VI. Obecnie trwają prace redakcyjne nad porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN S.A. a miastem Płock w zakresie realizacji wspólnego przedsięwzięcia pn. Płocki Park Technologiczno – Przemysłowy którego podpisanie planowane jest na sierpień br.
VII. Zalogowano projekt PPT-P w Internetowym Systemie Ewidencji Kart Projektów. Po podpisaniu Porozumienia pomiędzy miastem Płock a PKN OORLEN S.A. projekt zostanie zgłoszony do internetowej bazy Agencji Rozwoju Przemysłu głównego promotora projektów zakresu tworzenia infrastruktury parków technologicznych i przemysłowych.
 Założenia programowe oraz koncepcja funkcjonowania Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego były prezentowane podczas:
1) Wizyty roboczej w Darmstadt w czasie następujących spotkań:
 w Urzędzie Miasta Darmstadt z Panem Wernerem Vauth, Dyrektorem ds. Rozwoju Gospodarczego Miasta Darmstadt,
 W Izbie Przemysłowo – Handlowej z Panem Axelem Scheer, Zastępcą Dyrektora ds. Stosunków Międzynarodowych w Izbie Przemysłowo – Handlowej,
 w Parku Przemysłowym Hoechst we Frankfurcie nad Menem z Panem dr Andreasem Brockmeyerem, Dyrektorem ds. Marketingu i Promocji,
 Seminarium - Centra technologii/inkubatory firm narzędziem restrukturyzacji regionów i podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw zorganizowanym przez Wydział Ekonomiczno – Handlowy Konsulatu RP w Kolonii oraz Wydział Wspierania Gospodarki i Spraw Europejskich Zarządu Miasta Aachen,
 Międzynarodowym Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler.
2) Spotkania z Ambasadorem Japonii w Urzędzie Miasta Płocka.
3) Wizyty roboczej Pana Guglielmo Cioni - Dyrektora oraz Pani Katarzyny Gałwa - Analityka Rynku Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego.
4) Polsko – Niemieckiej Konferencji Biznesowej, w której udział wzięło ok.140 przedsiębiorców z terenu miasta Płocka i regionu oraz przedstawicieli miasta Darmstadt i Izby Przemysłowo – Handlowej Miasta Darmstadt, Polsko – Niemieckiej Izby Handlowej w Warszawie.
Efektem powyższych działań jest współpraca gospodarcza ze wskazanymi podmiotami w zakresie:
 wspólnego ofertowania przedsiębiorstw do Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego,
 możliwości współuczestniczenia w realizowanych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
 organizacji wspólnej z Izbą Przemysłowo – Handlową z Darmstadt misji gospodarczej w maju 2004 roku,
 Organizacji wspólnych projektów w zakresie targów gospodarczych i misji dla polskich i niemieckich przedsiębiorstw z wykorzystaniem obiektów Międzynarodowego Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler,
 wymiany informacji gospodarczych miast i regionów oraz ofert inwestycyjnych i promocyjnych przedsiębiorstw,

Prezentacja założeń dla Płockiego Parku – Technologiczno Przemysłowego wraz z koncepcją funkcjonowania zostały również przedstawione m.in.:
 Aleksandrowi Kwaśniewskiemu – Prezydentowi RP,
 Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego,
 Henryce Bochniarz - Prezesowi Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych,
 Panu Pawłowi Kolas – Dyrektorowi Departamentu Współpracy Regionalnej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Prezydent Płocka oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego przedstawiał również płocki projekt podczas I Europejskiego Kongresu Regionów Chemicznych w Brukseli, co zaowocowało wizytą roboczą delegacji Urzędu Miasta Płocka i nawiązaniem współpracy z Parkiem Przemysłowym Hoechst we Frankfurcie nad Menem.
Obecnie opracowany jest już również projekt miejscowego planu zagospodarowania terenów dla realizacji projektu lecz dopiero w miesiącu sierpniu br. będzie on wyłożony do konsultacji, a jego uchwalenie będzie możliwe w miesiącu październiku br. - brak opisanego wyżej planu jest jedną z podstawowych przeszkód dla szybszej realizacji projektu.
Jednocześnie zlecono opracowanie studium programowo – przestrzennego PPTP jako następny krok w realizacji projektu.
Obecnie istnieją realne przesłanki dla możliwości lokowania pierwszych inwestorów PPTP w 2004 r.

 PROJEKT
NADWIŚLAŃSKIEGO BULWARU NARODÓW I KULTUR WRAZ Z CENRTUN KULTURY EUROPEJSKIEJ

Podstawową przeszkodą dla pełnej realizacji projektu jest obecnie brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym miałby być on lokowany. Mimo to we współpracy z Płockim Towarzystwem Wioślarskim (PTW) rozpoczęto realizację I etapu projektu, tj. projektu zagospodarowania terenu Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. PTW we współpracy z Pełnomocnikiem ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia oraz Pełnomocnikiem ds. Integracji Europejskiej złożyło kompletny wniosek realizacyjny projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w priorytecie 2 w działaniu 2.6 Rozwój Turystyki.

Również cały Projekt nadwiślańskiego Bulwaru Narodów i Kultur wraz z Centrum Kultury Europejskiej został zalogowany i zgłoszony do realizacji przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego w priorytecie 2 w działaniu 2.6 Rozwój Turystyki.
Obecnie zlecone zostało także studium zagospodarowani przestrzennego terenu, które jest podstawą dla dalszych działań w realizacji tego projektu.
Prowadzone są także prezentacje projektu i rozmowy w potencjalnymi uczestnikami projektu / informacja w ramach I części niniejszego opracowania /.
Obecnie można stwierdzić, iż projekt jest we wstępnej fazie realizacji. Istnieją realne przesłanki dla możliwości lokowania pierwszych inwestorów po opracowaniu wymaganych dokumentów i aktów prawnych z zakresu zagospodarowania przestrzennego .

 PROJEKT
PARK PIKNIKOWY JĘDRZEJEWO

Podjęto działania zmierzające do ustalenia możliwości realizacji przedmiotowego zamierzenia, w wyniku których ustalono iż:
I. Istnieje możliwość finansowania projektu tak z Fundusz Ochrony Środowiska, przy wykorzystaniu programu robót publicznych oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet II Wspieranie regionalnej bezy eko

>